Близките на загиналите на борда на самолета, свален през 2014 г. над Украйна от подкрепяните от Русия сепаратисти, отбелязват осмата годишнина от катастрофата с горчивина. Регионът, в който се случи трагедията, сега е погълнат от война, отнела живота на десетки хиляди хора.
Амар Сиариф казва, че инвазията на Русия в Украйна е върнала чувството на недоверие след свалянето на полета MH17 на Малайзийските авиолинии в Източна Украйна, близо до руската граница, на 17 юли 2014 г.
Баща му, ръководителят на полета на Малайзийските авиолинии Мохд Гафар Абу Бакар, е сред загиналите 283 пътници и 15 души екипаж на борда.
„Те не са научили нищо, нали? Всички тези враждебни действия, битки само ще донесат нещастие на хората“, казва Амар.
„Това, което се случи с MH17, може да се случи отново. Различни нации, различни хора може би. Това нямаше да се случи, ако този конфликт между двете страни го нямаше“, казва още той.
Полет MH17 пътува от Амстердам за Куала Лумпур, когато ракета сваля самолета. Той се разби в слънчогледово поле край село в Донецка област.
Нораини Мохд Нур, която губи сестра си Рахима Мохд Нур, изразява подобни опасения. „Сега, с войната между Русия и Украйна, има възможност да се случи и друга трагедия като тази с MH17“, коментира тя пред местна медия, цитирана от Ройтерс.
Болката и на двете семейства от загубата на близките им се е увеличила, след като те са получили техните вещи, извадени от самолета на мястото на катастрофата. „Мисля, че получихме кутията около година след трагедията. Съдържаше картата с името на баща ми, ризата му и книжката му за безопасност и други вещи“, казва Амар.
„Разпознах ризата, тъй като винаги гледахме какво опакова за пътуванията си. Кутията си стои така. Майка ми не иска да я отваря. Уважавам това нейно желание“, допълва синът на командира.
Нораини посочва, че сестра ѝ е носела подаръци за членовете на семейството и е планирала да прекара три месеца в Малайзия вместо обичайните две седмици. Семейството ѝ в Малайзия е предало вещите ѝ от самолета на нейния съпруг и децата ѝ.
Загиналата Рахима, държавен служител към Министерството на международната търговия и индустрията на Малайзия, е изпратена да работи в Женева, Швейцария, преди три десетилетия. Там се запознава със съпруга си, омъжва се, имат две деца.
През юни свидетелските показания в процеса срещу трима руснаци и един украинец, обвинени за свалянето на самолета, приключиха след двегодишни изслушвания. Те са изстреляли ракетата от пускова установка, превозена с камион в Украйна и върната във военна база в Русия след свалянето на самолета.
Председателстващият съдия Хендрик Стеенхуис казва, че присъдата може да бъде произнесена най-рано в края на ноември, според съобщения в медиите.
През 2018 г. ръководено от Нидерландия международно криминално разследване официално заключи, че ракетата е произлязла от руска противовъздушна военна част. По-рано тази година Австралия и Нидерландия започнаха съдебно производство срещу Руската федерация в Международната организация за гражданска авиация.
В съобщение от 14 март австралийското правителство каза, че Русия е отказала да преговаря с двете страни. „Отказът на Руската федерация да поеме отговорност за ролята си в свалянето на полет MH17 е неприемлив и австралийското правителство винаги е казвало, че няма да изключи никакви правни възможности в нашето преследване на справедливост“, посочва се в изявлението.
Междувременно Малайзия обяви, че ще се включи в делото.
Близките на жертвите казват, че не очакват нищо от Москва. „Знам, че те [Русия] никога няма да признаят, че са го направили. Какво друго можем да направим, когато хората не признават, че са сгрешили? Нищо. нищо не мога да направя“, казва Нораини.
Азми Хасан, старши сътрудник в Nusantara Academy for Strategic Research, мозъчен тръст в Селангор, поставя под въпрос участието на Малайзия в съдебното производство, тъй като не е участвала в тези преговори с Русия. „Съдебният иск беше резултат от решението на Русия да спре преговорите. Малайзия не беше част от него. Не мисля, че е разумно да се присъединяваме към правните действия сега“, посочва той.
„Проблемът с MH17 е използван като геополитически инструмент от нациите към Русия и от Русия към други страни, така че Малайзия прави всичко възможно да не бъде заплетена в тази геополитическа игра“, допълва той. „Трябва да заемем неутрална позиция, докато не получим конкретно доказателство, че Русия е пряко замесена и да заемем същата позиция по отношение на руско-украинската война“, добавя той.
ПАСЕ наскоро обяви, че въз основа на доказателствата, предоставени от украинските и нидерландските власти, най-убедителният сценарий е, че полет MH17 е бил свален над Украйна през 2014 г. от ракета „Бук“, предоставена на военни части, контролирани от Руската федерация.
Асамблеята посочва в своя резолюция, че е ужасена от „дезинформацията“, разпространена от руските власти относно свалянето на полета на Malaysia Airlines. „Вместо да предоставят надеждна информация на компетентните разследващи органи, руските власти разпространяват дезинформация, включително последователни противоречиви версии на събитията, предназначени да създадат объркване. Както се вижда от разузнавателни данни с отворен код, публикувани в многобройни доклади, руските власти дори стигнаха дотам да предоставят манипулирани радарни, сателитни и други данни, за да замажат истината“, казва се в съобщението.
По-конкретно, версиите, според които украински изтребител СУ 25 или МиГ 29 са свалили полет MH 17 или че вината е украинска ракета Бук, изстреляна от контролирана от правителството територия, са „напълно опровергани“.
Асамблеята отново призова Русия да сътрудничи добросъвестно на текущите разследвания, включително предоставяне на подходящи сателитни и радарни данни за свалянето, и официално да се извини на роднините на жертвите.
ПАСЕ насърчава също така Европейският съд по правата на човека да обмисли предоставянето на приоритет на жалбите от най-близките роднини на жертвите на катастрофата.