Хибридната война и пропагандна реклама срещу България е успешна и става все по-успешна благодарение на липсата на реакция. Това мнение изказа в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria ген. Димо Гяуров, адвокат и бивш директор на Националната разузнавателна служба, за процесите в контекста на войната в Украйна.
“В нормалния, демократичен свят реакцията е налице – затварят се определени сайтове, трият се конкретни групи. Така начините за въздействие и промиване на мозъци чрез пласиране на дезинформация малко по малко намаляват. Има достатъчно много оторизирани органи в държавата, които биха могли да го направят, а и правителството е длъжник в това отношение”, коментира той и настоява да няма симулиране на създаване на среда без пропаганда.
Гяуров смята, че ситуацията е резултат от множество фактори. “От една страна е липсата на лидерство. От друга корупцията е много силен фактор. През годините руснаците много успешно се възползват от корумпираността на нашите политици и политически лидери. От трета страна е въпрос на оглупяване на нацията и необразованост. Иначе как да си обясним как толкова много хора се подвеждат по едни безумни публикации и внушения в социалните мрежи и започват да им вярват. Това е чиста глупост, но е факт”, посочи той.
Генерал Гяуров е сигурен, че в България има пробиви на чужди разузнавателни служби. Според него това се дължи и на факта, че страната ни “не случва на политици през последните години, което безкрайно много облекчава задачата”.
“Реакцията на службите и на правораздавателните органи може да бъде само една и тя би трябвало да е насочена в една посока – наказване на виновните, или ако това не е възможно, особено когато става дума за чужди служби – предотвратяване на бъдещи събития”, съветва експертът.
Той е категоричен, че е необходимо лидерство и целенасочено създаване на среда на сигурност, а не симулиране на такава среда. „Естествено е, когато тя липсва, някой чужденец да си разиграва коня и да пласира своите опорки и наративи, както му е угодно”, даде пример бившият директор на НРС.
По думите му темата за суверенитета не интересува много широката публика, а от друга страна дебатите по нея са основно с политическа насоченост и в очакване на евентуални предсрочни избори.
“От друга страна защо някой да се занимава с чужди служби, след като това ще създаде дипломатически проблем, както и проблеми за него самия при евентуална смяна на политическата конюнктура. Предполагам, че има и умисъл българските служби да не се занимават с подобни парливи теми”, добави Гяуров.
Необходим ли е тест за лоялност в българските служби? Какво е отношението на българите към членството в ЕС и НАТО? Какви са възможните сценарии за войната в Украйна с намеренията на Путин и Кремъл? Защо страни като Швеция и Финландия, които традиционно са за неутралитет, се стремят към членство в НАТО? Ще настъпи ли разлом в мненията в ЕС, НАТО, в американското общество и в Европа за помощта към Украйна и как ще се развие противопоставянето? Каква е новата доктрина на НАТО и сигурността в Черноморския регион? Как влияят спекулациите за здравето на Путин и какво е влиянието на продължителната война върху руското общество? Може ли да се очаква недоволство от страна на обикновените руснаци да предизвика „някакво политическо решение за смяна на властта”?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.