Еврозоната препоръчва на властите в Гърция да продължат и да увеличат усилията си по отношение на реформата на финансовия сектор и уреждането на просрочени задължения, както и да ускорят изпълнението на ангажиментите си в сферите на правосъдието и здравеопазването.
Това се посочва в позиция на финансовите министри на държавите, приели еврото, които заседаваха днес.
Позицията е във връзка с решението на Гърция да изплати предсрочно задълженията си към Международния валутен фонд (МВФ) във връзка със спасителните планове за страната.
В последната си прогноза Европейската комисия (ЕК) посочва, че въпреки предизвикателните обстоятелства, причинени от пандемията, Гърция е предприела необходимите действия, за да постигне своите специфични ангажименти за реформи. 13-ияТринадесетият доклад за засилено наблюдение на страната заради спасителните програми се очаква да бъде публикуван до края на този месец.
След рязкото свиване на икономическата активност през 2020 г. Гърция постига значително икономическо възстановяване, като растежът се очаква да продължи през 2022 и 2023 г., посочват още финансовите министри на еврозоната.
В отделна позиция еврогрупата посочва, че подкрепя работата, извършена от Евросистемата и Комисията по цифровото евро. Дигиталното евро е сложен и важен проект с потенциално далечно въздействие върху гражданите и бизнеса, допълва се в съобщението.
Финансовите министри на еврозоната редовно ще преразглеждат тази тема и ще обсъждат различните ѝ измерения, така че да се изградят общи цели и политически измерения на цифровото евро.
Следващата дискусия за цифровото евро ще е през април 2022 г. На нея финансовите министри на еврогрупата ще обсъждат съображенията за поверителност.