Китайското правителство е решило да упражни контрол върху търговията между производителите на стомана в страната и компаниите, доставчици на желязна руда, които Пекин обвинява в злоупотреба с монопол, съобщи АФП.
Китай се противопоставя на "някои мултинационални компании, които прилагат монополни практики, реализират прекомерна печалба и вредят сериозно на интересите на китайските вносители".
Компаниите, с които се води спор за цените на суровината, са англо-австралийската група BHP Billiton и Rio Tinto, както и бразилската Companhia Vale do Rio Doce (CVRD), които според експерти контролират близо три четвърти от световния износ.
От разрешаването на проблема зависят дългосрочните договори за доставка от страна на най-големия производител на продукта в света - през 2005 г. Китай е произвел 26% от общото количество стомана в света, или 349 млн. тона.
Страната произвежда желязна руда (420 млн. тона през 2005 г.), но със средно качество, смятат специалисти. Миналата година Китай е внесъл 275,26 млн. тона от суровината.
През последните две години минните компании повишават цените на рудата, като кулминацията беше скокът им от 71,5% миналата година.
Цените на желязната руда обикновено се определят между големите международни компании, като договорената в първия договор за годината тарифа служи за база през цялата година.
Китайското правителство съобщи, че е готово да се намеси при липса на "приемливо" предложение, и потвърди, че вече е предприело "технически мерки" за контрол върху вноса.