Бустерната доза на ваксината срещу Covid 19 на американската компания Moderna повишава защитата срещу бързо разпространяващия се омикорн вариант. Според предварителните данни от лабораторно проучване, съобщени от компанията, бустерната ваксинация с 50 микрограма повишава нивото на неутрализиращите антитела срещу омикрон с 37 пъти в сравнение с двойно ваксинираните хора без бустерна доза. Подсилваща доза от 100 микрограма пък увеличава защитата още повече - над 80 пъти спрямо тази преди поставянето ѝ. За целите на проучването са анализирани кръвни серуми от 20 субекта, пише The Wall Street Journal.
Главният изпълнителен директор на Moderna Стивън Бансел смята тези данни за „окуражаващи". Бустерната ваксинация с Moderna е одобрена и в Европа.
Независимо от данните от проучването Moderna възнамерява да продължи да разработва ваксина, адаптирана към омикрон варианта, подчерта Бансел. „Драстичното увеличение на случаите на Covid 19 с омикрон варианта е тревожно за всички", заяви главният изпълнителен директор.
Вариантът на Sars-CoV-2 бе идентифициран едва в края на ноември. В него има до 36 мутации в шипчестия протеин на вируса. С помощта на този протеин вирусът може да проникне в човешките клетки и да се размножава в тях. Поради тези промени съществуващите ваксини са много по-неефективни срещу този нов вариант на коронавируса.
Реакцията на антителата срещу варианта бе значително намалена в сравнение с други мутации, като например най-разпространения понастоящем делта вариант, след две ваксинации с иРНК ваксините на Biontech и Moderna, както показват различни проучвания. След допълнителната бустерна ваксинация обаче ефикасността срещу новия вариант се увеличава значително, както показват и новите данни на Moderna. Затова в световен мащаб се провеждат кампании за подсилваща ваксинация.
В началото на декември Biontech публикува предварителни данни от проучване за ефективността на своята бустерна ваксинация срещу варианта. Според тези данни след третата ваксинация с ваксината срещу Covid-19 Comirnaty нивата на неутрализиращите антитела срещу щама се повишават 25 пъти. По този начин ефикасността срещу омикрон варианта след бустерна ваксинация е приблизително сравнима с ефикасността на двойната ваксинация срещу вируса, наречен „див тип", който за първи път избухна в Ухан, Китай, през декември 2019 г.
Moderna и Pfizer се превърнаха в предпочитани доставчици на ваксини за по-голямата част от развития свят поради високата ефективност на техните препарати, които се основават на технологията за информационна РНК (mRNA).