fallback

Путин нареди затягане на разходите на суверенния фонд заради енергийния преход

При най-тежкия сценарий Суверенният фонд за богатство на Русия може да се свие до едва 3% от БВП в началото на следващото десетилетие

21:23 | 01.10.21 г. 3

Руският президент Владимир Путин. Снимка: EPA/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин надери на руското правителство да потърси начини за ограничаване на разходите на Суверенния фонд за богатство, след като финансовото министерство съобщи, че глобалният отказ от петрол и газ може да застраши руските държавни финанси до десет години, предава Ройтерс.

Сега Русия има около 190 млрд. долара в Суверенния фонд за богатство, от които около 115 млрд. долара, или 7,3% от БВП, са ликвидни активи, набрани предимно чрез продажби на петрол и газ.

Сега правителството може да се разделя с ликвидни активи, които съставляват над 7% от БВП. Но Путин е наредил на кабинета да обмисли повишаване на прага на 10%, потенциално ограничавайки бъдещи харчове с десетки милиарди долари.

Миналата седмица правителството обяви планове да инвестира 34 млрд. долара от фонда през идните три години.

„Няма съмнение, че Суверенният фонд за богатство трябва да бъде запазен. И тъй като глобалното финансово и икономическо положение около Русия е доста непредвидимо и има рискове от кризи, ролята на фонда нараства“, коментира пред репортери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Документът на Кремъл беше публикуван ден след като проект за поправки в бюджета на министерството на финансите очерта рискове пред държавните финанси от глобалния отказ от фосилни горива и препоръча „особено предпазлив подход“ при инвестирането на излишъците в суверенния фонд, докато цените на енергията остават високи.

Европейският съюз, който е основен енергиен клиент на Русия, цели да постигне нулеви въглеродни емисии до 2050 г.

Руското финансово министерство очаква средната цена на флагманския руски уралски петрол да намалее до 55,7 долара за барел през 2024 г. спрямо 66 долара за барел тази година заради прогнозираното по-слабо търсене в резултат на глобалния стремеж за намаляване на въглеродните емисии.

Глобалните цени на петрола може да намалеят до 35 долара за барел през 2030 г. и до 25 долара за барел до 2050 г., тъй като „търсенето на петрол ще се свие драстично, ако обявените от редица страни цели за въглеродна неутралност се превърнат в закон“, се казва в документа.

Намаляването на емисиите може да подложи на натиск държавните бюджети на Русия още в началото на следващото десетилетие. При най-тежкия сценарий суверенният фонд може да се свие до едва 3% от БВП през 2030-2031 г., счита министерството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:37 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още