Трифонова коментира Европейската стратегия за страните от Индийско-Тихоокеанския регион. Документът, изготвен от Брюксел, беше представен през миналата седмица, ден след като САЩ обявиха създаването на отбранителния съюз с Великобритания и Австралия – AUUKUS.
“Стратегията е многопластов, гъвкав документ за партньорства. ЕС дава на региона най-широката рамка – от източните брегове на Африка до Океания“, информира Трифонова. – Мотото на стратегията е, че Европейският съюз ще търси сътрудничество със страните от Далечния изток винаги, когато това е възможно, но и ще може да действа самостоятелно тогава, когато е необходимо.“
По думите й САЩ продължава да се смята за сериозен партньор, макар и да не е споменат в стратегията. Според Трифонова, документът няма да антагонизира директно Китай, като държавата е спомената като потенциален партньор в сферите на търговията, инвестициите и борбата с климатичните промени.
„Стратегията е протегната ръка и към партньори, които са извън Тихоокеанския регион. По тази причина изрично са споменати държавите от АСЕАН и Африканския съюз, обясни Трифонова. – Запазване на екологичното разнообразие, решаване на проблемите с климатичните проблеми, защитата на човешките права и демокрацията и постигане на целите за устойчиво развитие на ООН са целите, които са заложени в документа.“
Анализаторът от ИИП е на мнение, че скандалът между Франция и държавите от AUUKUS е следствие от лошата комуникация между САЩ и ЕС, като тези влошени отношения ще им попречат да работят в Индийско-Тихоокеанския регион в краткосрочен план.
Какво предвижда още стратегията на ЕС за региона, какви са целите, които са заложени и какви ще са ефектите, гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички предавания на "В развитие" гледайте тук.