fallback

Как терорът на Лукашенко достигна и до Олимпиадата

След критика в социалните мрежи срещу беларуските спортни органи Кристина Цимановская поиска и получи убежище във Виена

14:17 | 04.08.21 г. 14
Автор - снимка
Създател

24-годишната спринтьорка Кристина Цимановская от Беларус участва за пръв път на Олимпийски игри. В Токио тя трябваше да се състезава в спринта на 100 и на 200 метра, но докато се подготвя се да участва в квалификациите на спринта на 200 м, главният треньор на беларуския отбор се появява в стаята ѝ. И ѝ заявява, че Цимановская трябва да прекъсне участието си на Олимпиадата и да се върне в родината си.

Спринтьорката получава нареждане да си събере багажа и е откарана на летището в Токио, но по думите ѝ – против волята ѝ. Според нея причината е прозаична за нейната родина - тя критикува ръководството на треньорския щаб и Беларуския олимпийски комитет в социалните мрежи.

Описаното по-горе се случи в неделя следобед местно време в японската столица, а на следващия ден целият свят заговори за казуса на Цимановская, която междувременно поиска международна закрила, защото се страхува, че ако се прибере, ще бъде арестувана.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by • я просто хотела бежать • (@kristi_timanovskaya)

Цимановская избухна в остра критика в социалните мрежи срещу Беларуския олимпийски комитет, като заяви, че треньорите внезапно са ѝ казали да участва в щафета, за която не е тренирала, след като не са успели да гарантират, че други спортисти са завършили необходимия брой допинг тестове.

Националният олимпийски комитет на Беларус заяви в неделя, че е решил да отстрани Цимановская от Олимпиадата поради нейното „емоционално и психологическо състояние“, като се позовава на „заключение на лекари“.

В продължение на месеци Беларус беше обект на разследване на страна на Международния олимпийски комитет (МОК), произтичащо от спекулации, че правителството на президента Александър Лукашенко е наказвало спортисти, които се обявяват против неговото управление или участват в протести, коментира Bloomberg.

ЕС, САЩ и други правителства по-рано тази година наложиха санкции върху правителството на Лукашенко заради отношението му към политическите противници. Сред тях бе журналист дисидент, задържан, след като полетът на Ryanair, с който пътуваше, бе засечен от беларуските власти през май.

През март МОК заяви, че няма да признае Виктор Лукашенко, син на президента, за ръководител на местния национален организационен комитет, и няма да покани нито един висш държавен служител от Беларус на Олимпиадата. Органът също така обвинява местния комитет, че не е отговорил на опасенията, че „не е защитил по подходящ начин беларуските спортисти от политическа дискриминация“.

Полша предложи защита на хиляди граждани на Беларус през последната година, откакто правителството започна насилствена репресия срещу опонентите, които оспориха претенцията на Лукашенко за победа на изборите през август 2020 г.

„Тя ни каза, че се чувства в безопасност“, заяви МОК в Twitter. Комитетът също така поиска от Беларуския олимпийски комитет пълен писмен доклад по въпроса, след като беше информиран, че Цимановская е потърсила закрила на летището, каза говорителят Марк Адамс пред репортери в Токио.

В крайна сметка в сряда стана ясно, че спортистката няма да пътува за Полша, от която получи закрила, а към австрийската столица Виена. Цимановская се качи на борда на самолет на Австрийските авиолинии, който трябва да кацне във Виена в 16:05 часа местно време.

Спортистката се появи на летището с маска и сини джинси, синя блуза и слънчеви очила, на които пише „Аз бягам чиста". Тя беше ескортирана от полиция. Не отговори на въпросите на очакващите я репортери и се отправи директно към ВИП зоната.

След отминаването на повече от половината състезания в Токио Беларус спечели два медала, след като взе девет в Рио де Жанейро през 2016 г. и 10 в Лондон през 2012 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:55 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още