След срещата на Байдън и Путин в Женева очаквам отношенията между двете страни да бъдат по-стабилни. Това заяви Фьодор Лукянов, директор „Изследвания" на Фондацията за развитие и подкрепа на Дискусионния клуб Валдай, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
От 2016 г. насам те бяха не просто лоши, но дори и ирационални отчасти, заради политиката на Доналд Тръмп и вътрешните политически проблеми в САЩ, посочва гостът. Двете страни имат нужда от канали за комуникация. Трябва да стартираме дискусии по проблеми, които са от взаимен интерес като киберсигурност и стратегическа стабилност, допълни той.
„Байдън вярва в дипломатическия подход. От своя страна Путин говори изключително позитивно за американския президент след тяхната среща в Женева. В това отношение се връщаме към нивата на нормална конфронтация между двете страни от 20 век“, коментира Лукянов.
Той е на мнение, че киберсигурността е най-важният елемент в изграждането на някаква степен на доверие.
„Това е свързано с вътрешно-политическата ситуация в страните. Американската позиция преди Байдън беше, че няма да обсъжда нищо с Русия, освен ако Москва не признае, че се е намесила в американските избори през 2016 г.“, напомни анализаторът.
Той смята, че отмина времето, когато отношенията между САЩ и Русия бяха определящи за това какво се случва в света. Според него сега не става въпрос за отстъпки, а за взаимно разбиране за отговорностите, за да се стабилизират отношенията, да се държат далеч от конфронтацията.
„Не можем да разделим руско-американските отношения от всички останали общи тенденции в международната система", посочи той.
Друга тема от разговора с анализатора е за това дали Русия може да получи твърдо обещание, че НАТО няма да се разширява повече.
„Разбира се, че не. В началото Русия не можеше да направи нищо поради вътрешните обстоятелства в страната, сега позицията ѝ е ясна. Преди няколко дни Путин повтори, че украинското членство в НАТО е червената граница. В дневния ред на НАТО не е да се разширява на изток – има други приоритети като Китай, например", смята Фьодор Лукянов.
Той отбеляза, че най-големият проблем за Русия след края на Студената война е обсебването ѝ от Запада.
„Москва се опита да гледа на международната ситуация през погледа на отношенията ѝ със Запада. Това вече не е актуално. Русия ще трябва да промени фокуса си от Запада към по-балансирани отношения с Китай", обясни още анализаторът. Той предположи, че руската дипломация ще е по-позитивно настроена към азиатската страна.
Ще бъдат ли продължени споразуменията, постигнати в Женева, от експертите на различни нива? Доколко вътрешно-политическата ситуация ще окаже влияние на отношенията между САЩ и Русия?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да видите тук.