Германският биотехнологичен концерн BioNTech напредва в разработването на възможна ваксина срещу рак. Като част от проучване от фаза II с активната съставка BNT111 е бил инжектиран първият пациент, обяви базираната в Майнц компания, цитирана от Ройтерс.
Проучването с общо 120 пациенти ще изследва ефективността, поносимостта и безопасността на BNT111 в комбинация с Libtayo (цемиплимаб) за лечение на форма на рак на кожата. Четири други ракови ваксини на компанията са в клинично развитие.
Подобно на ваксината срещу Covid-19, разработена съвместно с Pfizer, противораковият препарат на Biontech също използва новата технология mRNA (информационна РНК), която дава на човешките клетки информацията, от която се нуждаят, за да произвеждат протеини и по този начин да се борят с патогените.
„Нашата визия е да използваме силата на собствените защитни механизми на организма срещу рака и инфекциозните заболявания“, обясни съоснователят на BioNTech Йозлем Тюречи. „Не трябва да забравяме, че ракът е и основна заплаха за здравето в световен мащаб, която е далеч по-лоша от настоящата пандемия“.