„Забелязва се едно дислоциране на военни сили от Запад на Изток и се увеличават ученията в региона, като от март до юни на Балканите ще се проведе едно от най-мащабните учения за стиковане на силите. Това показа решимостта на НАТО за повишаване на боеспособността на армиите на Изток. Русия също повишава капацитета си в Черно море, като премести кораби от Северно към Черно море“, обясни Керемедчиев.
Според него интересът на НАТО се измества от Турция към Гърция, България и Румъния. По думите му превъоръжаването на армията на България не е във фокуса на руското разузнаване в момента, а тези нарастващи координационни учения.
„Влизаме в един период на Студена балканска война“, смята бившият заместник-министър на външните работи.
Керемедчиев напомни, че винаги, когато демократите са на власт в САЩ, се забелязва изостряне на отношенията с Русия и допирната точка е Европа и България, която е на предната линия на източното крило.
„От тази гледна точка ясно се вижда увеличаване на натиска върху руските интереси в региона и Европа ще се превърне в плацдарм на противоречието между Вашингтон и Москва", очаква той.
Според Керемедчиев има много рязка ескалация на противопоставянето след встъпването в длъжност на Джо Байдън.
„Той нарече Путин с епитети, които не са използвани никога досега“, каза той и смята, че ще станем свидетели на увеличение на санкциите срещу „Северен поток 2“, който е завършен на 95%. Бившият заместник-министър на външните работи е на мнение, че САЩ ще направят всичко по силите си проектът да не бъде завършен.
"Подобно нещо се очаква и за „Южен поток“, тъй като това са вратите на руското влияние в региона", коментира Керемедчиев. Той е убеден, че това противопоставяне ще доведе и до противоречие между европейските съюзници в НАТО.
Ще се подновят ли трансатлантическите отношения в НАТО? Има ли България кадри, които да работят за сигурността на държавата и ЕС?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на „Бизнес старт“ може да видите тук.