fallback

Петър Иванов: Предстои рестарт в отношенията на САЩ с Европейския съюз

Предизвикателството пред Джо Байдън е да обедини нацията, посочи главният изпълнителен директор на Американската търговска камара в България

11:05 | 12.01.21 г. 3

„Позицията на САЩ към „Северен поток-2“ вече беше смекчена при Доналд Тръмп, който не искаше да нарушава спокойствието на Русия“, съобщи той.

Според него предизвикателство пред новия американски президент Джо Байдън ще е как да обедини нацията отново. Иванов очаква, че в рамките на мандата на Байдън Америка ще се върне към изконните си ценности, към своите основни съюзници.

„Отстраняването на американския президент Доналд Тръмп преди края на мандата му е малко вероятно. Може би демократите ще внесат подобно искане, но няма да има време за приемането му“, коментира Петър Иванов.

Той е на мнение, че „щурмът на Капитолия беше тест дали американската демокрация е такава, за каквато се представя“. 

“Проблем на политическата система е, че предлага това, което се посреща добре. Това обикновено се обръща срещу самите политици и хората, които ги подкрепят. Това е нещо като язва на политическата система”, смята главният изпълнителен директор на Американската търговска камара.

Петър Иванов е убеден, че “този, който е тръгнал към рестрикции и налагане на санкции в един глобален свят, ще бъде обречен на провал”. Той разкри, че Американската търговска камара, която е във Вашингтон, не е имала никога толкова лоши отношения с който и да е президент преди Тръмп - по думите му те бяха под „точката на замръзване“.

„Не може да се гради икономическа политика на санкции, на мита, едностранни партньорства в един глобален свят“, посочи Иванов. Той се надява, че „Америка ще бъде велика отново с демокрацията си, с приятелството си с Европа в този демократичен свят“.

Той коментира също, че Джо Байдън е екипен играч и затова очаква активна роля и от вицепрезидента си Камала Харис.

По думите му САЩ едва ли ще променят отношението си към Китай в рамките на новата администрация, въпреки че именно такива са нагласите на Пекин.

Що се отнася до ролята на Европейския съюз в глобален мащаб, експертът изрази мнение, че блокът трябва да промени модела, по който функционира, за да се конкурира със САЩ и Китай, включително да се насочат средства за специализацията на отделни страни в конкретни сфери.

Каква е причината за разделението в САЩ? Каква ще е новата икономическа политика на САЩ? Какво ще се промени в световната търговия? Каква ще бъде политиката на Байдън към Близкия изток? Ще изнесе ли Китай политическия си модел? Какви са възможностите и рисковете за Балканите и България?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на предаването “Светът е бизнес” гледайте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:16 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още