По думите му много други фактори са ударили тежко турската икономика освен здравната криза.
„Пандемията е най-малко сериозният проблем, който имаме", посочи Али Персембе. „Играта се играе твърде грешно през последните две години. През 2018 г. президентът Реджеп - бел. ред.) Ердоган произнесе реч в Лондон пред международни инвеститори, която се оказа пагубна за турската лира, а тогава нямаше пандемия. Ердоган тогава каза, че високите лихви причиняват висока инфлация - точно обратното на това, което знаем от икономическата теория. Освен това каза, че централната банка не може да бъде независима, че той е шефът, назначи зет си за министър на финансите, но е важно да кажем, че той вече не изпълнява тази длъжност“, посочи анализаторът.
Според него точно за тези изказвани международните инвеститори не са искали да чуят за инвестиции в Турция и са тласнали лирата до ръба.
„В момента обаче продължаваме да сме свидетели на все по-лоши международни отношения в политиката на Турция, намаляват резервите на централната банка. Трима управители се смениха на Турската централна банка, инфлацията се ускори, а лирата поевтиня“, посочи Али Персембе.
Той обясни, че инвеститорите са получили първата хубава новина в началото на ноември, когато зетят на Ердоган е бил отстранен, като заедно с това вече има сигнали за по-благоприятна политика за пазарите, което е помогнало на турската лира да поскъпне.
„Новият управител на централната банка Неджи Агбал обеща затягане на паричната политика, прозрачност и независимост и да се намали доларизацията на икономиката“, информира експертът. „Аз съм оптимист за турската лира вече, новият управител на централната банка е като музика за ушите на пазара, вече имаме ръст с 2 млрд. долара на чуждите инвестиции на турските пазари за последната седмица“, посочи той.
Анализаторът е на мнение, че сега е много важно Турция да бъде по-мека във външните си отношения.
„Оптимист съм за турската икономика и турските акции, като за следващата година очаквам ръст на БВП около 3% спрямо официалната прогноза за 5% на правителството“, прогнозира инвестиционният консултант.
Изчерпва ли се апетитът за риск на турския пазар? Каква е реакцията след като централната банка повиши лихвените проценти? Какви ще бъдат отношенията на Турция с новата администрация на САЩ? Какви са прогнозите за икономиката Турция и влизат ли в противоречие очакванията на правителството и централната банка?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Клуб Investor” гледайте тук.