„До известна степен сме привикнали, че централните банкери трябва да бъдат на пазарите, но тук идва друг момента, в който те трябва да се концентрират върху стабилността на системата, а не да коментират пандемията и нежността на ваксините“, каза той.
Според него мандатът на Лагард е да се грижи за стабилността на евросистемата, а не за норките в Дания.
По думите на Стойков, колкото и да е негативно информацията за влиянието на вируса върху световната икономика, той може би ще доведе до нов баланс.
„Работейки дистанционно решаваме голяма част от замърсяването или поне то става по-малък проблем“, смята управляващият директор на "Аларик Секюритис".
Той коментира също така и налагането на пълни и частични блокади в световен мащаб. „Пълната карантина е едно лекарство, което е по-страшно от самата болест“, посочи Стойков. Той заяви също, че със сигурност света върви към промяна - тя идва, когато хората изберат нови водачи. По думите му преди края на пандемията ще видим много промени в лидерските елити.
„Сега е моментът правителствата и централните банкери да се намесят на пазарите“, посочи експертът, като обясни, че вариантите за развитие на кризата са два. Стойков е убеден, че при единия със силна намеса икономиката след излизане от кризата ща бъде болнава. Другият вариант е кризата да продължи по-дълго, но в края й „ще има компании и институции, който са далеч по-стабилни отпреди“.
„До известна степен идеята за стабилност на системата е приета прекалено присърце от властите и това води до неефективна локация на парите на данъкоплатците“, смята управляващият директор на "Аларик Секюритис" и даде пример как се влагат средства в италиански банки.
Какви са тенденциите, рисковете и възможностите пред финансовите пазари? Защо моделът на Адам Смит остава най-добър за разпределение на активите?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването“В развитие” гледайте тук.