Митът за американска мечта е преувеличен, като се откроява неравенство на възможности, а не неравенство в резултатите. Това открои като един от изводите от новата книга Джоузеф Стиглиц "Власт, народ, печалби" икономистът Вера Карабашлиева в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
"Стиглиц се включва на страната на губещите в глобализацията и критикува, че пазарите са доминирани от големите корпорации и тяхното монополно и хищническо поведение на пазара", посочи тя.
По думите на Карабашлиева Стиглиц анализира провала на прехода от промишлената икономика към икономиката на услугите в САЩ.
"Авторът обяснява анемичния растеж със затвореността на системата и дава стряскащ пример, че докато за последните 60 години най-ниският сегмент от американското общество не са повишили доходите си, 760 милиона китайци са били изведени от бедността", коментира тя.
Според Карабашлиева стилът на повествование е разбираем, примерите са много и определи книгата на Нобеловия лауреат като интересно четиво.
От произведението става ясно, че Стиглиц призовава за прогресивен капитализъм, възстановяване на средната класа и позоваване на науката, за да се генерира ефективен икономически растеж.
Какво още пише в най-новата книга на най-известния съвременен икономист с леви убеждения и с критични виждания за глобализацията и свободния пазар ще разберете, ако гледате видео материала с целия разговор в Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" вижте тук.