В руския модел на военно наемничество има тясна връзка между управлението в страната и разполагането на наемници. Те са разположени там, където Москва има нови или стари връзки, които иска да поднови. Например, това се случва в момента в Африка, където руската държава има икономически интереси. Там са разположени наемници на частната военна компания "Вагнер". Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Руслан Трад, журналист и анализатор.
"В Русия все още наемническите компании са забранени. Ето защо те са базирани в чужбина, но обслужват интересите на Москва", посочи той.
Анализаторът обясни, че директна връзка между Кремъл и наемниците от "Вагнер“ не може да се установи официално. По думите на Трад дейността на милиардера олигарх Евгений Пригожин, който е близък до Путин, е показателна за връзката между Кремъл и "Вагнер".
"Например, в Централноафриканската република има големи природни ресурси, които се охраняват от наемници на "Вагнер". А част от мините са отдадени за експлоатация на фирми на Пригожин", посочи журналистът.
Той говори и за новата си книга в съавторство с Кирил Аврамов "Руските невидими армии", като поясни, че вътре се анализира каква е в момента наемническата сила като цяло, но и конкретно за руския модел.
Според Руслан Трад за първообраз може да се вземат войните в Афганистан, Югославия, където е имало подобен тип отряди.
"Книгата е продукт на редица изследвания в продължение на три години. Трудно се намират материали за "Вагнер". Ще продължаваме да се занимаваме с темата, както и с други наемнически модели", съобщи журналистът, но е категоричен, че се наблюдава връзка между държавните и частните интереси.
Трад смята, че конфликти като този в Либия и Йемен остават встрани от обществения интерес, „дори често има разминаване с военния интерес“. Той дори се учудва, че така е и с Либия, въпреки че африканската страна има влияние върху европейските граници и региона.
„В Либия се преплитат различни интереси на различни играчи – Турция, Русия, Франция, Италия. Използват се високи технологии при военни действия, включително ново поколение дронове, и това показва как се развива един конфликт“, поясни анализаторът и потвърди, че това е заплаха за Европа, защото се очаква военна активност по засегнатите зони, което предизвиква разселване на хора. - В случая с Либия до края на годината се очаква нова вълна, ако не бъдат успокоени конфликтните зони и конфликтните линии.“
Руслан Трад е на мнение, че има необходимост от нов прочит на конфликтите, включително и за България, като участник в НАТО.
Как се финансира наемническият модел? От къде идва информацията, която ползва Трад? Каква е промяната при военните действия?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на "Бизнес старт" вижте тук.