fallback

Милен Велчев: Коронавирусът е причина за рецесия в световен мащаб

Бившият финансов министър не очаква спадове на борсовите индекси

11:04 | 11.03.20 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Коронавирусът е основната причина за случващото се в момента, с очакването за световна рецесия, той е причини за колебания и притеснения, коментира пред bTV Милен Велчев, министър на финансите в правителството на Симеон Сакскобургготски 2001-2005 г.

Алчността срещу страха

„Влиянието на коронавируса вече се усеща в световен мащаб – на фондовите борси се борят алчността срещу страха, но сега има резки колебания", каза той и посочи, че в понеделник Нюйоркската фондова борса е отчела спад със 7%, а вчера се е качила с 5%. Велчев добави, че такива колебания се безпрецедентни и очаква подобни спадове да продължат.

“Преди година активно се говореше за световна рецесия, а в крайна сметка тези очаквания сякаш бяха загърбени”, припомни финансистът. "Очевидно е за всички, че водещите икономики ще са в рецесия поне първото полугодие, производството ще падне, въпросът е колко дълго ще продължи”, коментира той.

Според него, много рядко правителствата са виновни за икономически кризи, които идват с времето си, въпреки че хората са склонни да обвиняват иманно тях.

Краткосрочна прогноза

“Нещата започват с Китай, защото световното производство на почти всички стоки и доставки са свързани. Китай е работилницата на света и неминуеми компоненти за други страни не се доставят при подобни ситуации”, потвърди той.

По думите му прогнозата в краткосрочен план е за спад, но Велчев не уточни с колко процента, но смята, че по-важно за света е кога ще се върне към нормалния си ритъм.

Велчев е на мнение, че Кристин Лагард може да се окаже права, че няма инструменти за справяне с такава ситуация, особено в Европа.

“Единствено може да се разчита на фискалната политика, изразходване на повече пари от правителствата, важни са координираните действия на всички правителства в Европа, няма да има резултат само на една или две държави”, съветва Милен Велчев и потвърди, че за да се излезе от финансовата криза правителствата трябва да инвестират в бизнеса. Той определи това като важно решение – как да се изразходват пари и да се омекоти удара, но предупреди, че всяко правителство може да прецени колко и какви пари може да отдели.

Пътят към еврозоната

“България е като лодка вързана към големия европейски кораб, въпросът е дали ще бъдем влачени за въже или ще се качим на кораба", посочи финансистът. Рискове за еврото и България ще има само, ако има негативни процеси в България, няма проблем да се запази курса на лева, допълни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:14 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още