"Въпреки това търговията между ЕС и Африка продължава да нараства. Най-големите плюсове на зоната за континентална търговия ще се отразят в началото върху фирми, които имат реално производство и търговия с физически стоки в Африка", прогнозира той.
По думите му инициативата е икономически обоснована. "Основната ѝ цел е да направи Африка по-силна в търговските преговори в света и да насърчи благосъстоянието в континента", уточни Маринов.
Той напомни и за повишаването на фючърсите на кафето, които отчетоха най-големия еднодневен ръст от 2015 г. насам.
"Предвижда се намаляване на производството в Бразилия, която произвежда около една трета от кафето в целия свят. Тази година през лятото имаше слаби слани, което се отразява на реколтата", посочи Едуард Маринов и напомни, че големият проблем идва от сухото време през тази година в Латинска Америка и Югоизточна Азия.
"Над 50% от кафето в световен мащаб се произвежда в Бразилия и Виетнам. Но това не би трябвало да се отрази на цените на дребно, смята преподавателят от НБУ и обясни, че подобни тенденции се наблюдават циклично. – Тази година цената на кафето достигна до най-ниските си нива от 2005 г. насам. Нормално е самите производители да ограничат производството, за да повишат цената."
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.