Ниската избирателна активност в България на изборите за Европейски парламент показа, че европейската тема не засяга гласоподавателите или по-скоро начинът, по който родните политици я обясниха и коментираха. Това каза проф. Росен Стоянов, преподавател в Нов български университет, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Той отчете, че 26% от всички българи, които имаха право на глас, отидоха до урните на последните избори за Европейски парламент, като на предишните европейски избори те бяха 36%. „Победилата партия (ГЕРБ) печели 30% от гласувалите, което означава 8,11% от всички, имащи право на глас, посочи Стоянов и добави, че избирателите наказаха политиците с разпилян вот, с вот, който не подкрепя никого, или с неотиване до урните“.
Според проф. Стоянов резки движения в родното политическо пространство не се очакват след европейските избори, а на европейско ниво предстои създаването на един интересен Европейски парламент.
„Важни са бъдещите структурирания в национал-популисткия сектор. Голям въпрос е дали италианския вицепремиер Матео Салвини и спечелилата във Франция Марин Льо Пен ще припознаят унгарския премиер Виктор Орбан, защо не и полския. Когато говорим за Европа трябва да поглеждаме и отвъд нея за външни интереси и възможности за намеса в коалициите, които се очаква да управляват, отбеляза Стоянов. – Важно е да споменем, че бизнесменът Доналд Тръмп няма никаква необходимост от силна европейска икономика, политикът Владимир Путин – също, а китайците се интересуват просто от разширяване на пазарите си.“
Повече от разговора в студиото вижте във видео материала.