Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average сложи края на 4-дневната си серия от ръстове във вторник на фона на смесени настроения на американските пазари. Основна причина за понижението станаха новите тревоги от търговския фронт и поевтиняването на акциите на Apple, съобщава CNBC.
Бенчмаркът отписа 0,1% до ниво от 25 887,38 пункта. Книжата на Apple на свой ред отписаха 0,8%.
Широкият измерител S&P 500 остана почти без промяна, като отписа минималните 0,01% до 2832,57 пункта.
На зелена територия бе Nasdaq Composite, който прибави 0,12%, достигайки ниво от 7723,95 пункта.
Bloomberg News съобщи по-рано днес, позовавайки се на запознати източници, че властите в САЩ се притесняват за отдръпването на Китай от американските искания в рамките на продължаващите търговски преговори между двете страни. В същото време стана ясно също, че китайските преговарящи на свой ред се опасяват от това, че не са получили гаранции за отмяна на митата след евентуално постигане на търговско споразумение.
Dow завърши на червена територия, след като достигна ръст от близо 200 пункта в рамките на сесията. Бенчмаркът се възстанови частично за кратко, след като бе съобщено, че преговорите са във финален етап, а китайският вицепремиер Лу Хъ ще посети Вашингтон през следващите седмици.
По време на сесията S&P 500 и Nasdaq достигнаха до ръстове от 0,7%.
Настроенията около търговския фронт бяха положителни в последно време, тъй като инвеститорите очакваха споразумението да бъде достигнато в края на март или началото на април.
По думите на Ранди Фредерик, вицепрезидент на звеното за търговия и деривати към Charles Schwab, пазарите залагат на най-добрия възможен сценарий за развитието на търговския въпрос, също както за Brexit в Европа. „Времето е добро да бъдем малко по-предпазливи“, посочва той.
Пазарите започнаха сесията с ръстове, след като днес започна двудневната среща на ръководството на Федералния резерв. Пазарите не очакван увеличаване на лихвите, а повечето инвеститори прогнозират да няма промяна в политиката на централната банка този месец.
„Очакванията ми са Фед да задържи смекчената политика“, посочва Грегъри Фаранело от Roberts & Ryan.
Акциите се радват на ръстове от последното заседание на Фед в края на януари. През това време S&P 500 отбеляза ръст от над 5%. Широкият измерител е прибавил над 12% от началото на 2019 г. насам.
На стоковите пазари петролът поевтинява. Американският сорт WTI отписа 0,45% до цена от 59,11 долара за барел. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент са надолу с минималните 0,07%, достигайки цена от 67,49 долара за барел.
Златото от своя страна поскъпна с близо 0,4% до 1306,40 долара за тройунция.
Доходността по американските държавни ценни книжа нараства. Доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации достига съответно 2,614% и 3,025%.
Доларовият индекс от своя страна отписа 0,16% до 96,37 пункта.