fallback

Британците са заплашени от такса „Виза“ за ЕС

Британските туристи скоро могат да бъдат принудени да платят такса от почти 60 евро за пътувания в съюза

15:30 | 21.02.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Първоначално страните от ЕС се договориха за безвизово пътуване за британските граждани след Brexit. Но това, което посланиците на 27-те останали държави членки на ЕС договориха в началото на февруари, сега заплашва да се провали: Както съобщава британският вестник The Guardian, британските туристи скоро могат да бъдат принудени да платят такса от почти 60 евро за пътувания в ЕС. Европейският парламент отхвърли визовия режим, договорен от европейските страни, заради противоречива формулировка за британския ексклав Гибралтар.

В предварителното визово регулиране от страна на ЕС Гибралтар фигурира според Guardian в бележка под линия като „колония“. По време на преговорите испанското правителство настояваше за фразата „колония“.

Споразумението първоначално трябваше да регулира, че британските граждани няма да се нуждаят от виза за пътуване до страните от ЕС до 2021 г. - дори в случай на напускане на съюза без сделка. След това британците трябваше да платят седем лири, което би им позволило три години свободно пътуване из ЕС. Схемата следва да се прилага за престой до 90 дни. Правителството на Обединеното кралство сигнализира преди това, че не желае да изисква визи за граждани на ЕС при по-кратки престои.

Членовете на Европейския парламент критикуват испанското правителство за това, че настоява за формулировката „колония“. Чешкият депутат Петър Йежек заяви пред Guradian, че Испания „си играе с огъня“ - и то само три седмици преди Великобритания да напусне ЕС. „Brexit ще боли много и ние трябва да направим всичко възможно, за да смекчим въздействието, вместо да създаваме повече проблеми за половин милиард души", казва той. Европейският парламент не можел да приеме „колониален език“.

Според Йежек  Европейският парламент препоръчва смекчаване на формулировката. В документа се посочва, че вместо термина „колония“ може да се посочи, че съществува „противоречие между Испания и Обединеното кралство за суверенитета на Гибралтар".

Според Guardian британското правителство не очаква споразумението за визовия режим да се провали. Евродепутатът от Лейбъристката партия Клод Морес твърди, че употребата на думата „колония“ е „напълно ненужна правно и политически“. Говорител на Тереза Мей подчертава, че Гибралтар е „пълноценна част от британското семейство“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:56 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още