fallback

От какво ще зависи нарастващият глобален дълг

Дългът е генериран в условия на ниски лихви, ще бъде зависим от евентуална рецесия и високи лихвени нива, прогнозира портфолио мениджърът д-р Александър Апостол

21:30 | 24.01.19 г. 2

Глобалният дълг нараства в последните 10 години, достигайки своя пик през първото тримесечие на 2018 г.. Факт е, че през миналата година успяхме да видим занижаване на този дълг, но по последни данни дългът е 244 трлн. долара. Това заяви д-р Александър Апостолов, Портфолио мениджър, ЮГ Маркет Фонд Мениджмънт, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.

“Дали е много или малко – това е въпрос на дискусии и гледна точка, отбеляза д-р Александър Апостолов. – Комбинацията между този дълг, на който ставаме свидетели за първи път, съвпада с края на един икономически цикъл на ниски лихви, а оттам възникват множество въпроси какво би се случило при увеличаване на тези лихви."

Според него, ако се сравни с ръста  през 2016 г. той е на стойност 30%, което Апостолов смята за проблематично, защото дългът е генериран в условия на ниски лихви.

Той посочи, че от гледна точка на дълга на домакинствата към текущия период дългът е 46 трлн. долара, нараствайки с 2 трлн. за една година.

“Дългът на нефинансовите корпорации текущо е на стойност 73 трлн. долара, посочи инвестиционният анализатор. – Във финансовия сектор има леко забавяне и там дългът възлиза на 60 трлн. долара. Правителствата отчитат дълг в размер на 65 трлн. долара."

По думите на Апостолов голяма част от развитите икономики успяха да генерират растеж след последната финансова криза. "Един икономически цикъл на стимулиране от страна на централните банки е приключил. Тепърва ще се увеличат лихвените нива. Така биха възникнали доста промени, част от които са свързани със забавено потребление и евентуални трудности при изплащане на дълга", прогнозира той.

Апостолов е на мнение, че в момента правителствата и банкерите се опитват да управляват този дълг при теоретични модели от 80-те години. Все пак икономическата среда е коренно различна. В момента една огромна част от търговията на световните пазари е свързана с т.нар. „високочестотна търговия“".

“Прогнозите за следващата година за също за спад на икономиката от 6,2% от текуща гледна точка, коментира д-р Александър Апостолов. Глобалният растеж е от 3,2%, като нагласите са да не спада, а да остане на същите нива", заключи той.

Повече от коментара вижте във видео материала.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:21 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още