Модерното общество изисква социалната справедливост като глобализация. Това коментира проф. Анна Кръстева, политолог, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.
“Неравенствата в света дават стряскащи цифри, посочи политологът. – 26 души притежават толкова, колкото половината човечество. Само за миналата година богатството им е нараснало с 11%. Неравенствата са знак за неефективни политики. Несъразмерни са данъците за богатите и тези за бедните."
Проф. Кръстева напомни, че Давос е привилегировано място за среща.
“Елитите искат да спасят глобализацията такава, каквато те я виждат. Гражданите все по-малко виждат тази глобализация. Елитите използват Давос като мегафон. Гражданите пък превърнаха улиците в мегафон – от „Жълтите жилетки“ в Париж до гражданите в Будапеща и т.н.", отбеляза тя.
Според нея фундаменталното изискване на модерното и развито общество е социалната справедливост да бъде другото лице на глобализацията.
„Социалната справедливост е необходима. Проблеми като тероризма и трафика изискват международна координация. Голямото противоречие на глобализацията е, че компаниите са глобални. Мобилността на хората никога не е била така свободна, както тази на стоките. Новата световна архитектура е такава, защото един лидер като Тръмп прояви нечувания кураж да я пренарежда икономически и политически. Все повече граждани, неудовлетворени от елитистката глобализация, дават мандат на национални лидери, затворени в протекционистки мерки", смята политологът.
Анна Кръстева е на мнение, че и трите варианта около Brexit са възможни като развитие с различна степен на вероятност. "Вариантът без Brexit е най-малко възможен. На кантара са твърд или мек Brexit", смята тя.
Повече от разговора вижте във видео материала.