fallback

Кой отне короната на Великобритания като най-голям частен капиталов пазар

По стойност на сделките Островът изгуби лидерското си място за пръв път от 2011 г.

10:34 | 17.12.18 г. 6
Автор - снимка
Редактор

Великобритания изгуби короната си на най-голям частен капиталов пазар по стойност на сделките за пръв път от 2011 г., след като мениджърите по изкупуванията са отложили големите инвестиции в очакване на по-голяма яснота около Brexit, съобщава Financial Times.

Стойността на сделките във Великобритания, която е намаляла с една трета до 21,4 млрд. евро в 187 сделки в годината до 7 декември, е задмината от обща стойност от 23,5 млрд. евро в Холандия, сочи ново проучване на Centre for Management Buyout Research към Imperial College Business School.

Във Великобритания обаче обемът на сделките е бил над три пъти по-голям от този в Холандия, казват изследователите.

Но от 10-е най-големи европейски изкупувания тази година, само едно – придобиването за 2,2 млрд. паунда на компанията за онлайн търсения на имоти Zoopla от Silver Lake – е било във Великобритания.

„Великобритания бе опората при сделките, но хората сега предпочитат Европа за големи трансакции“, казва Калъм Бел, ръководител на корпоративните финанси и придобиванията в Investec, която е спонсорирала проучването заедно с групата за частни инвестиции Equistone.

Той посочва придобиването от американската Carlyle на подразделението на Akzo за специализирани химикали, както и покупката на бизнеса с продукти за мазане на Unilever от KKR – и двете случили се в Холандия – като сигнал, че големите фондове търсят сделки извън Великобритания.

Други европейски страни също са се спечелили от тази активност, включително Франция, която отчита ръст от 35% в стойността до 20,1 млрд. евро в общо 114 сделки, показва проучването.

Откритията стават ясни в момент, в който мениджърите на компаниите за частни инвестиции все повече се тревожат за липсата на яснота около Brexit.

Бел заяви, че очаква глобалните фондове да бъдат дори по-внимателни по отношение търсенето на сделки във Великобритания през първата половина на следващата година.

Според него фондовете за изкупуване в момента предпочитат да изчакат, за да видят какво ще се случи. „Те вярват, че има по-добри възможности утре отколкото днес“.

Европейският ръководител на голяма група за частни инвестиции в Европа казва, че очаква динамиката да се промени, когато „има яснота по един или друг начин около Brexit”.

“Хората мразят да продават на ниски цени, освен ако не им се налага. Предвид цялата несигурност във Великобритания повечето продавачи, особено при водените от потребителите трансакции, няма да продават и ще изчакат, докато нещата не се уредят, тъй като купувачите искат отстъпки заради риска от несигурността“.

Проучването разкрива още, че стойността на излизанията от инвестиции тази година възлиза на 93 млрд. евро, което е под стойността на новите инвестиции от 100,7 млрд. евро за пръв път от почти десет години.

В същото време първичните публични предлагания, обезпечени с частни инвестиции, са спаднали наполовина по стойност до 7,5 млрд. евро през 2018 г., тъй като инвеститорите са били изплашени от волатилните публични пазари, показва още проучването.

Великобритания не е единственият пазар, който бележи спад. В Германия стойността на сделките е спаднала от 18,7 млрд. евро миналата година до 7,1 млрд. евро през 2018 г. основно заради липсата на големи сделки, допълва проучването.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:03 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още