fallback

Технологичните компании дърпат надолу щатските индекси*

Nvidia и Intel представиха отчети за второто тримесечие, които разочароваха анализаторите

18:37 | 17.08.18 г.

Щатските индекси започват сесията в петък със спад, тъй като пониженията при производителите на чипове доведе до свиване на технологичния сектор, съобщава CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отчете понижение 0,02% до 25552 пункта, след като акциите на Intel се обезцениха с 1%.

Широкият измерител S&P 500 отстъпва с 0,18% до 2835 пункта, а технологичният измерител Nasdaq Composite отбелязва спад с 47 пункта до 7759 пункта. 

Книжата на Tesla поевтиняват с над 7%, след като главният изпълнителен директор Илон Мъск заяви пред New York Times, че никой не е видял или преценил туита му за плана да делистне компанията от борсата преди публикуването му. Милиардерът се просълзи няколко пъти по време на интервюто и разказа за напрежението да ръководи производителя на електромобили. Мъск написал туита за свалянето на Tesla от борсата, докато пътувал към летището на 7 август. 

Цената на акциите на Tesla отбелязва най-големия си спад от май до ниво от близо 300 долара. Четвъртият пореден ден на спад заличи печалбата на компанията до този момент на годината. 

Стойността на акциите на Applied Materials се понижава с повече от 8 на сто, след като компанията представи значително по-слаби тримесечни резултати от прогнозите на анализаторите.

В същото време друг технологичен гигант – Nvidia отчита понижение с 4,4% след подобен разочароващ отчет за второто тримесечие.

Понижение на акциите има и при другите технологични гиганти – Facebook, Amazon, Netflix и Alphabet.

Инвеститорите също бяха разтревожени, след като турската лира възобнови своя рязък спад на фона на възможността за нови американски санкции. САЩ предупредиха Турция, че ще наложат допълнителни санкции, ако американския пастор Андрю Брънсън не бъде освободен. Тези заплахи изпратиха турската лира дълбоко в червената зона, отчитайки 5-процентно понижение.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа отчита спад съответно с 0,018% и 0,024% до 2,853% и 3,009%.

На валутните пазари еврото продължава с положителното си представяне като се търгува за 1,1409 долара, докато доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, отчете нов спад с 0,35% до 96,30 пункта.

На пазара на суровини цената на петрола се покачва, но много скоро това може да се преобърне заради опасенията около негативното влияние, което има търговският конфликт между САЩ и Китай върху глобалното икономическо развитие.

Суровият петрол сорт Брент е търгува при цена от 72,41 долара за барел, което е увеличени е с 98 цента, или с 1,4 на сто, докато фючърсите върху американския лек суров петрол WTI отчетоха скок със 74 цента, или 1,1%, до 66,20 долара за барел.

Златото възстановява позиции, въпреки че ценният метал продължава да се намира в своето19-месечно дъно. Контрактите на златото за доставки през декември се покачиха с 0,2% до 1186,40 долара за тройунция.

*Информацията е актуална към 17:45

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:36 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още