fallback

България се качва с 20 места нагоре в класация за защита правото на собственост

Изследване показва как защитата на правото на физическа и интелектуална собственост влияе върху благосъстоянието на хората

13:01 | 08.08.18 г.

България отбелязва известен ръст, но все още е далеч от държавите първенци в тазгодишното издание на международния индекс „Право на собственост”. Страната ни получава 5,4 точки (от 10) и се нарежда на 63-о място от общо 125 страни, като спрямо миналата година резултатът нараства с 0,6 точки. Освен това България излиза с над 20 позиции напред в класацията, тъй като през 2017 г. е била на 85-о място.

Това съобщава Институтът за пазарна икономика, който за поредна година представя международния индекс „Право на собственост”, разработван от Алианс „Право на собственост”, информираха от ИПИ. Индексът оценява защитата на физическата и интелектуалната собственост по света, а в изданието за 2018 г. са включени 125 държави, отговарящи за 93% от населението по света и 98% от световния БВП.

Къде сме ние

Основната причина за преместването нагоре на България в класацията е тазгодишното включване на индикатора „регистрация на собственост” (в категорията, измерваща защитата на правото на физическа собственост), при който нашата страна получава най-високия си резултат. Въпреки покачването в класацията тя обаче запазва изключително незадоволителното си ниво на защита на правото на собственост. По този показател България е изпреварена дори от държави като Гана, Тринидад и Тобаго, Оман.

Общото представяне на страната ни в тазгодишния индекс е обусловено от оценката на страната в три категории.

За „Правна и политическа среда“ тя получава 4,6 точки. Това е най-ниската оценка по категории, защото продължават да са слаби резултатите именно в областта на правната и политическа среда.

„Това доказва за пореден път, че в България липсват независимост на съдебната власт, върховенство на закона, политическа стабилност и контрол над корупцията. Нещо повече, точно в тази категория резултатът на страната се увеличава най-малко – с 0,2 точки“, посочва Зорница Славова от ИПИ.

В категорията „Право на физическа собственост“ страната ни получава 6,1 точки, които отразяват правото на физическа собственост. „Нараства индикаторът за достъп до заеми, който следва възстановяването на кредитната активност, но това по никакъв начин не показва някакви усилия на управляващите. Тук са и нововключените данни за регистрацията на собственост, при който България получава най-високия си резултат – 9,3 точки“, информира експертът.

В „Право на интелектуална собственост“ са получени 5,5 точки, като категорията отразява защита на правото на интелектуална собственост. „Тя отново показва, че слабата защита на интелектуалната собственост и широкоразпространеното пиратство продължават да са сред големите проблеми в страната. В тази категория е и индикаторът с най-висок ръст, а именно патентната защита, което вероятно отразява промените в Закона за патентите и Закона за марките през 2017 г.", отбелязва Славова.

Според нея индексът „Право на собственост” още веднъж показва изключително притеснителните проблеми в правната среда в България, както и липсата на значително подобрение.

"Това води до по-малки доходи, повече корупция, по-високо неравенство, по-ниска предприемаческа активност и по-слаба защита на индивидуалната и икономическата свобода", коментира икономистът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:32 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още