fallback

Източноевропейските страни от ЕС търсят компромис за командированите работници

Вишеградската четворка настоява, че предложенията на Франция отиват прекалено далеч

21:12 | 05.09.17 г.

Трите балтийски държави се ангажираха днес да обединят сили с четири източноевропейски държави от ЕС в търсенето на компромис по твърдите предложения на Франция за промени в будещата спорове европейска директива за командированите работници, засягаща особено транспортния сектор, предаде AFP.

Няма да се съгласим на въвеждане на правила, които на практика ще премахнат транспортните компании от страните в нашия регион от общия европейски пазар, заяви полският премиер Беата Шидло пред репортери във Варшава заедно с колегите си от Латвия и Литва и високопоставен естонски дипломат, отбелязва БТА.

Разчитаме, че ще постигнем компромис благодарение на участието на естонското председателство на ЕС, което взима предвид интересите на предприемачите от региона, допълни Шидло.

Литовският премиер Саулюс Сквернелис настоя правилата от директивата за командированите работници и бъдещите ограничения да не се отнасят за транспортния сектор.

Няма да се съгласим с едностранни инициативи или предложения за транспортния сектор, допълни той.

Френският президент Еманюел Макрон превърна промяната на т.нар. директива за командированите работници в едно от основните си предизборни обещания и ще настоява за тази промяна на срещата на върха на ЕС на 19 и 20 октомври.

Директивата позволява на страни, в които заплатите са ниски, да изпращат работници в по-богатите държави за кратки периоди, без да плащат социалните осигуровки, адекватни на тези в страната домакин.

Тази разпоредба предизвика недоволство в западните страни като Франция, Германия и Австрия, според които в случая става дума за социален дъмпинг и създава условия за нечестна конкуренция на националния трудов пазар. В страните от Източна и Централна Европа, откъдето идва евтината работна ръка, обаче се противопоставят на промените.

Вишеградската четворка, която обединява Унгария, Полша, Чехия и Словакия, настоява, че предложенията на Франция отиват прекалено далеч и ще подкопаят интересите им.

Полша, която има най-голяма полза от директивата, иска запазване почти изцяло на сегашните правила.

Около 500 000 полски граждани са служители на полски компании в други страни от ЕС.

Макрон и Шидло си размениха остри реплики миналия месец по повод реформата на директивата. Макрон обвини Полша, че е страна, която е решила да върви срещу европейските интереси в много области, обръщайки внимание на поредица бъдещи спорове реформи на дясното правителство на Шидло.

Полската премиерка пък заявя, че може би "арогантните" коментари на Макрон са "резултат на липса на политически опит, което тя бих могла да разбера, но очаквам той да изглади този недостатък и да бъде по-въздържан в бъдеще."

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:30 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още