Акциите на американските фондови борси се търгуват със спадове в сряда след подновената изострена реторика между Северна Корея и САЩ, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с 60 пункта, като Walt Disney натежава най-много. Disney отчете по-висока от очакваното печалба, но продажбите не отговориха на прогнозите. Медийният гигант записва спад в цената на акциите си с близо 5%.
Широкият измерител S&P 500 записва спад от 0,2%, като най-незадоволително се представят компаниите производителки на стоки от втора необходимост.
Технологичният бенчмарк Nasdaq се понижава с 0,5 на сто.
Доналд Тръмп предупреди Северна Корея, че САЩ ще реагират „с огън и ярост“, ако Пхенян продължи със заплахите към Вашингтон. Малко след това предупреждение Северна Корея заяви, че обмисля нанасянето на ракетен удар срещу тихоокеанския остров Гуам, който е американска територия.
„Военна атака от страна на Северна Корея ще представлява недвусмислен акт на война срещу САЩ. Затова имам пълна увереност, че Ким Чен Ун няма да предприеме такава драстична мярка“, казва Джеръми Клайн, главен пазарен стратег във FBN Securities. “Затова волатилността би трябвало да се понижи”, прогнозира той.
И все пак традиционните активи убежища поскъпнаха. Доходността по 10-годишните американски държавни облигации се понижи до най-ниското си ниво от края на юни, а фючърсите върху златото поскъпнаха с над 1%.
Швейцарският франк е напът да запише най-голямото си еднодневно поскъпване спрямо еврото от над две години.
Индексът CBOE Volatility Index (VIX), който се счита за измерител на страха на пазара, се повиши с близо 12% до 12,25 пункта.
Поскъпнаха акциите на компаниите в сферата на отбраната като Lockheed Martin, Raytheon и Northrop Grumman.
В сферата на макроикономиката производителността на труда през второто тримесечие расте с 0,9 на сто, което е малко над очакванията.
Администрацията за енергийна информация съобщи, че петролните резерви в САЩ са се понижили със 6,5 млн. барела миналата седмица.
Американският лек суров петрол WTI поевтинява с 0,22% до 49,06 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент записва спад в цената си от 0,04% до 52,12 долара за барел.
Златото поскъпва с 1,16% до 1 277,21 долара за тройунция.
Едно евро се обменя за 1,1734 долара, а курсът на йената е 110,06 йени за долар.
Доходността по 10-годишните американски държавни облигации е 2,221%, а тази по 2-годишните книжа е 1,327%.
*Данните са актуални към 17:50 часа българско време.