Управляващият директор на Three Arrows Capital Клиф Хартоно открил бизнеса за вкаменелости, след като се занимавал с традиционни инвестиции.
„През 2010 г. бях назначен на работа в Лондон и първото, което направих е да посетя Природонаучния музей. Бях впечатлен от вкаменелостите, които видях там и си помислих, че ако бях милиардер щях да имам някоя от вкаменелостите на стената в хола си, а не някоя картина. Прекарах две години в проучване след зародилия се интерес и се хвърлих към неизвестното“.
Пред Bloomberg TV той споделя, че му е отнело години наред да се подготви, след което е започнал да посещава различни разкопки и да създава мрежа от доставки.
Клиф Хартоно разкри, че на всеки две години се правят търгове от Sotheby's и Christie's и все повече хора колекционират фосили.
Той напомни, че такава страст и хоби към вкаменелостите са имали императорите от древността Августин и Константин I, търсейки доказателство на морски чудовища и дракони. Леодардо да Винчи също е колекционирал и съхранявал вкаменелости.
„През 1800 г. е било много престижно да отидеш в Оксфорд или Кеймбридж, за да колекционираш вкаменелости, защото е демонстрирало вашата образованост и разбиране на теорията на еволюцията и стойността на тези фосили от гледна точка на природните науки. През последните години, това, което движи пазара са филмите за Джурасик парк. Първият филм завладя въображението на публиката и това се видя от ръста на цените на аукционите, обяснява инвестиционният мениджър. "През 1997 г. най-скъпият фосил на най-запазения скелет на тиранозавър рекс за времето си беше продаден на търг за 8 млн. долара.“
Финансистът смята, че пазарът за подобен тип имиджови инвестиции е по-развит в Европа и САЩ, отколкото в Азия. Специализирани аукциони организират търгове на всеки две години, където може да се наддава за различните фосили.
„Ако сравняваме изкуството с инвестиционна категория, старите картини са като акциите на сините чипове, инвестицията в току-що започващ артист е като да влагаш в стартъп. Бих сравнил вкаменелостите като облигации, защото те винаги ще запазят първоначалната си стойност, изискват големи разходи за откриване, изваждане и съхраняване", посочи Клиф Хартоно.
Вижте повече във видеото!