Продължават неофициалните коментари по твърденията, че България ще издигне кандидатурата на Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН. Подобни твърдения се появиха в български и чужди интернет медии с аргумента, че намаляващите шансове на Ирина Бокова да бъде избрана на престижния пост.
Би било голяма загуба за Европейската комисия, но Кристалина би била силен генерален секретар на ООН и би направила много европейци горди!, гласи многозначителен коментар от Мартин Зелмайер, началник на кабинета на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. В профила си в Twitter Зелмайер заявява, че номинация на Георгиева би била силен сигнал за равенството между половете.
От София все още няма официално потвърждение на публикациите, че на предстоящо във вторник заседание на правителството ще бъде прието решение за смяна на българския кандидат за ООН.
Според вицепремиера Румяна Бъчварова засега в дневния ред не се предвижда обсъждане на нова българска кандидатура. „Това е решение на премиера и той ще прецени каква е ситуацията. Необходими са все пак консултации с други държави, за да се вземе решение”, каза Бъчварова.
Пред БНР сътрудничката на Ирина Бокова Снежана Маноилова посочи, че не е упълномощена да коментира.
Бокова остана едва пета при четвъртото гласуване в Съвета за сигурност с подкрепата на едва 7 от 15-те страни членки. Тя все пак е на най-предна позиция от петте жени в надпреварата. Първи, както и при трите предходни гласувания, излезе бившият португалски премиер Антонио Гутериш с одобрението на 12 членки на Съвета.
Пето гласуване предстои на 26 септември. През октомври Съветът за сигурност ще отправи препоръка към Общото събрание на ООН за избор на генерален секретар.