През 2015 г. американците са дали рекордна сума за благотворителност, съобщава MarketWatch, като се позовава на доклад на Giving USA Foundation.
Благотворителните дарения на физически лица, фондации и корпорации са нараснали с около 4% до 373,25 млрд. долара през 2015 г., което е абсолютен рекорд. Това означава, че средно американците дават над 1 млрд. за благотворителност на ден.
Най-голям дял от общия обем средства за благотворителност се предоставя от физически лица. Даренията им се изчисляват на 264,58 млрд. долара през 2015 г., което е с 3,8% повече спрямо предходната година.
Даренията като цяло са се увеличили на годишна база. Фондации са предоставили 58,6 млрд. долара, което представлява ръст от 6,5%, а фирмите са дарили 18,45 млрд. долара, което е с 3,9% повече през 2015 г. спрямо предходната. Благотворителните завещания са за 31,76 милиарда долара, което представлява ръст от 2,1% на годишна база.
През последните години два фактора движат възходящата тенденция при благотворителността в Страната на неограничените възможности – продължаващото икономическо възстановяване и нарастването на личния доход. Освен това, за разлика от по-старите поколения, младите днес са по-склонни да даряват и се ангажират повече с благотворителна дейност, посочва се в доклада.
„Фактът, че днес даваме повече, отколкото сме имали през предишните десетилетия, се дължи на различни фактори, включително на това, че Америка е станала по-богата страна”, обяснява Кийт Къртис, председател на фондацията, провела проучването.
За какво обаче американците дават парите си?
Най-голяма част от даренията отиват за религиозни каузи – 119,3 млрд. долара. На второ място са средствата, дарени за образование – 57,48 млрд. долара, а на трето са за човешки услуги – 45,21 млрд. долара, много от които отиват в помощ на хора с по-малко възможности.
Най-малко американците даряват за околна среда и животни – 10,68 млрд. долара.