Страните от Г-20 изразходват близо четири пъти повече средства за насърчаване на производството на изкопаеми горива, отколкото за субсидии за възобновяеми енергоизточници. Това поставя под въпрос поетия от тях ангажимент за спиране на климатичните промени, съобщи мозъчен тръст, цитирани от Ройтерс
„Правителствата от Г-20 инвестират близо 452 млрд. долара годишно, за да подпомогнат производството на изкопаеми горива, въпреки че са поели ангажимент" да се борят с климатичните промени“, пише в доклад на организацията Overseas Development Institute (ODI).
Клубът на 20-те богати и бързоразвиващи се икономики е похарчил средно 78 млрд. долара под формата на преки субсидии и данъчни облекчения през 2013 и 2014 г.
Още 286 млрд. долара годишно са били инвестирани от държавни компании на страни от Г-20 за производство на петрол, газ и въглища. Помощта, оказана от държавните финансови институции, например под формата на банкови заеми, е 88 млрд. долара.
В същото време субсидиите за възобновяема енергия през 2013 г. са били на стойност 121 млрд. долара по данни на Международната агенция по енергията (International Energy Agency, IEA).
Турция, която ще е домакин на срещата на лидерите на Г-20 през този уикенд, е изразходвала под формата на държавни субсидии за изкопаеми горива най-малко 627 млн. долара през 2013 г. и още толкова през 2014 г.
В допълнение турските държавни предприятия са инвестирали 1 млрд. долара в производството на изкопаеми горива в страната, което е част от стратегията за бързото разрастване на производството на въглища.
„Това е равносилно на това правителствата от Г-20 да позволяват на производителите на изкопаеми горива да подкопават националните ангажименти за климата, като същевременно им плащат за привилегията", казва организацията.
Лидерите на Г-20 ще се срещнат в Турция през уикенда, където в дневния ред ще бъде и темата за изменението на климата. Франция ще бъде домакин на преговорите между представители на почти 200 нации в периода 30 ноември – 11 декември, където те трябва да се споразумеят за план за ограничаване на изменението на климата след 2030 г.
Миналата година по време на председателството на Австралия, лидерите от групата на Г-20 се договориха за план за справяне с изменението на климата.
През тази година Турция, която е член на НАТО, настоява световните лидери да обсъдят конфликтите в Сирия и Ирак, които я принудиха да приеме повече от 2 милиона бежанци.