След съставянето на първата съвременна полиция в Англия през 18 век тази практика се разпространява по целия свят. Мнозина не могат да си представят живот без контролирана от държавата полиция. Пазителите на реда скоро биват използвани от всяка една модерна държава с официална цел борба с престъпността.
В някои държави обаче ролята им бързо става репресивна и те биват използвани основно за контрол над народа. Дори бившият диктатор на България Тодор Живков коментира полицията в страната с придобилия култова стойност цитат: „Милицията принадлежи на народа и народът принадлежи на милицията“.
В класация на Bloomberg можем да видим кои са страните с най-много полиция на глава от населението. Безспорен първенец е Русия, в която на 100 000 души се падат 564 полицая. Страната е безспорен първенец, изпреварвайки със значителна преднина следващите в класацията.
Следват Турция и Италия, съответно с 474 и 467 полицаи на 100 000 души.
В България, която е на 8-мо място в света, има 398 полицаи на всеки 100 хиляди граждани. Въпреки кризата днес страната ни е решила да отделя най-голям бюджет от всички министерства именно за Министерството на вътрешните работи, под чиято юрисдикция са и полицейските сили.
В класацията отсъстват страни като Северна Корея, Иран и Венецуела по няколко причини – данните за тези страни или са остарели, или са неточни. Режимите в тях поддържат сравнително малки полицейски сили, но компенсират чрез дружи въоръжени групи, чрез които да контролират народите си.