Жените в Европа са по-добре образовани и работят повече от мъжете, но пък получават по-малко от тях, показва последният доклад на Международната организация по труда (МОТ), цитиран от ВВС.
Разликата в заплащането варира – от 100 до 700 евро на месец. Във Великобритания например жените печелят с 28% по-малко от своите колеги мъже. В България разликата е в рамките на 18 на сто, е видно още от доклада.
Във всички анализирани от МОТ държави основателна няма причина за по-ниското заплащане за жените и разликата се посочва като дискриминационна, се казва още в документа.
Данните за Европа например показват, че жените с най-високи заплати печелят със 700 евро на месец по-малко от мъжете с най-високи заплати. При мъжете и жените с най-ниски доходи разликата е в рамките на 100 евро месечно.
МОТ анализира образованието, опита, сектора, в който се работи, и интензивността на труда. Според получените данни много често жените се представят по-добре по отношение на тези характеристики. Въпреки това обаче устойчиво получават по-ниски заплати от мъжете.
Като цяло данните на организацията показват, че през 2013 година има забавяне на ръста на глобалните заплати - с 2%, спрямо 2,2% през 2012 година. В годините преди кризата годишният ръст на заплатите по света беше в рамките на около 3 на сто.
Сериозно е увеличението на заплащането в развиващите се икономики, но пък то не е равномерно разпределено. В Азия например ръстът на заплатите е от 6%, а в Латинска Америка - едва 1%. В страните от Г20 има видимо забавяне на ръста - от 6,7% през 2012 година до 5,9% през 2013 година.