Повечето европейски държави се изправят пред енергийна криза заради сериозен недостиг на изкопаеми горива, посочва се в доклад на Глобалния институт за устойчивост при Anglia Ruskin University, цитиран от CNBC.
Единственият изход за страните, сред които са и водещи икономики като Франция, Италия и Великобритания, е да внасят енергийни ресурси от държави като Русия, Норвегия и Катар, се посочва в доклада.
Особено остър е проблема в държавите от Централна Европа, посочва се още в документа.
Данните показват, че собствените запаси на Франция от нефт, газ и въглища покриват нуждите на страната за една година напред. В Италия резервите от газ и въглища биха стигнали за под една година, а от нефт – за около година.
Великобритания разполага с резерв от петрол за 5,2 години, от въглища – за 4,5 години, и от газ – за 3 години.
В Германия резервите от нефт стигат за по-малко от година, от газ – за около две години, но пък страната е богата на въглища – резервите са достатъчни за 500 години на базата на данните за сегашното потребление.
България и Полша пък разполагат със запас от въглища за съответно 73 и 34 години.
За сравнение, богатата на природни ресурси Русия разполага с резерви от петрол за 50 години, от газ – за над 100 години, и от въглища – за над 500 години.
Кризата в Украйна отново привлече вниманието върху зависимостта на Европа от руските петрол и газ. Засилват се опасенията, че Москва ще използва заплахите за прекъсване на зимните доставки като политически инструмент за натиск.
„Продължаваме да сме изключително зависими от международните пазари на изкопаеми горива и всичко, което се случва на международните износители, има сериозен отпечатък и върху Европа“, коментира д-р Алед Джоунс, директор на института към Anglia Ruskin University.
"Призоваваме за реален, истински и сериозен дебат между правителствата и бизнеса. това не е въпрос, чието обсъждане може да се отложи за след 10 години например“, заключава още Джоунс.