САЩ търсят нови полета за въздействие върху руската икономика и енергетиката изглежда очевидният избор, пише FT. Петролът и природният газ генерират повече от 50 на сто от федералните приходи на Русия, а двете водещи компании – Роснефт и Газпром, се контролират от държавата, допълва изданието.
Проблемът е, че санкциите върху руската енергетика може да се върнат като бумеранг. Европа силно разчита на руския газ, а Русия – на европейските потребители, които формират основната част от приходите от продажбата на синьо гориво.
Енергийните санкции, които САЩ предлага, целят да се заобиколи точно този проблем, посочва FT. Планът е да се блокира износът на петролни и газови технологии само за проекти, управлявани от контролираните от държавата компании, за да се постави под съмнение дългосрочното бъдеще на енергетиката на Русия.
„Ситуацията изисква да се действа със скалпел, а не с брадва. Имаме нужда от асиметрични целенасочени санкции, които да им навредят повече, отколкото да навредят на нас“, коментира Робин Уест от Центъра за стратегически и международни науки.
Експортът на петрол и петролни продукти на Русия възлиза на 7 млн. барела дневно, което задоволява около 8% от глобалното потребление. Износът на газ е почти 483 млн. куб. м дневно, като по-голямата част от него е за Европа, която задоволява една трета от нуждите си с руски газ.
Блокирането на износа на технология и услуги за нови проекти ще има „значително въздействие върху Москва“, посочва Джейсън Бордоф от Центъра за глобална енергийна политика. Лишаването на Роснефт и Газпром от най-модерните технологии пък ще спъне амбициите им за разширяване на дейностите, като например добив на шистов петрол, втечняване на природен газ и разработване на находища в Арктика.
През последните повече от 10 години руският президент Владимир Путин затегна държавната хватка върху енергийната промишленост и ограничи влиянието на западните компании. Напоследък обаче той насърчава вноса на нови технологии и експертиза в сферата на сондирането и хидравличното разбиване, които са необходими, за да посрещне Русия новите предизвикателства в енергетиката.
ExxonMobil например подписа през 2011 г. споразумение за сътрудничество с Роснефт, което в последствие беше разширено. Двете компании се договориха за съвместна експлоатация на няколко находища в Арктика и Западен Сибир. Royal Dutch Shell има подобно споразумение с Газпром.
Без подкрепата на западни компании подобни проекти биха се развили доста бавно, а и ще излязат по-скъпи, коментира изданието.
Подобни санкции не биха се отразили незабавно на руския износ на газ и петрол, но с времето спадът на добива от съществуващите полета ще окаже натиск върху производството. Американската Администрация за енергийна информация е изчислила, че по-строгите санкции, които бяха наложени на Иран, са довели до свиване на производствения капацитет с около 10 на сто до 3,4 млн. барела петрол дневно за периода 2009-2013 г.
Очаква се също така несигурността около перспективите пред руската енергетика да се отрази негативно на акциите на Роснефт и Газпром.
Подобни санкции биха подкрепили обаче независимите газови компании от Русия, като например Новатек, която осъществява съвместно с френската Total проект за терминал за втечнен газ.
САЩ търсят подкрепа от европейските държави за този план, но такава може и да не е необходима. По-щекотливият въпрос е какво ще стане, ако украинската криза се изостри. С времето ефектът върху руското производство ще се пренесе и върху световните пазари на енергия, което би довело до ръст на цените на петрола и природния газ.
преди 10 години Кейзерче ама друго си е да си в оргазъм от холивудската продукция относно технологиите на САЩ.Да се чуди човек що не са пратили Рамбо и Терминатора и оня дето умира трудно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Прав си батко. Тя иджис е базирана на стройна система от неколко прашки и балисти и затова нали не е успяла. Абе байно, те американците са знаели за този самолет още докато пияния му шафьор е гушил блини с водка в столовата преди полета бе. Ти кво искаш да го свалят ли? И да стане повод за 3 световна ли? Баси ***, баси, няма управия от комунистически ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Тая история с Доналд Кук и СУ24 стана вече легенда, но не е съвсем ясно докъде е истината в нея. И да е било така, сега просто американците ще ъпгрейднат Иджиса! Само за информация - ракета от система Иджис свали преди няколко години спътник от орбита, докато руснаците все още не са демонстрирали подобно нещо със своите безаналогови ПВО системи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Това може да се окажат най-ефективните санкции срещу Москва! Във Венецуела всеки може да види как се добива петрол без западни технологии! В момента дневните им добиви са под тези през 50-те години, въпреки, че имат едни от най-големите залежи на петрол в света! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Те военните вече ги използваха.Вкараха в Черно море един от най-модерните си кораби,въоръжен със супермодерната ракетна система "Иджис".Влязоха,като аслани.Даже и ние и румънците залепихме наперено въшките си,за "планови учения",които щяха да уплашат руснаците,баш по време на кризата в Украйна."Уплашиха ги".В резултат на този страх,един старичък модел Су24 12пъти спокойно си летеше на стотина метра над онемялото и оглушало,супермодерно американско страшилище.Показа на великите технологични американци,как се правят учебни "бойни" облитания,без бойни ракети,след което си замина и чак тогава, супермодерното технологично американско чудо,прогледна и проговори.Това стана с технологично "допотопната" руска техника.След този "вандалски" акт на агресивната руска авиация,дръзнала да безпокои американския кораб,край бреговете си,корабът посети по сМешност пристанището Констанца и повече, нито се чу,нито видя.Та,руснаците продължават да изостават технологично с има няма 100-200 години от САЩ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Казано по друг начин САЩ са вече използват оръжия срещу Русия. Вярно, не военни, но оръжията са с масово поразяване. отговор Сигнализирай за неуместен коментар