fallback

Литва е предоговорила цените на руския газ

Страната е успяла да окаже натиск върху Газпром с мерките за диверсификация на енергийните източници, които предприе

11:55 | 14.05.14 г. 8
Автор - снимка
Редактор

Литва обяви, че е постигнала победа в дългогодишната ѝ битка с Газпром за цената на природния газ, съобщава FT.

Алгирдас Буткевичус, премиерът на балтийската държава, която внася 100% от синьото гориво, което консумира, от Русия, съобщи, че цените на суровината ще паднат с поне 20 на сто. Страната е предоговорила условията по договора за доставка на руски газ, който изтича през тази година, като е оказала натиск върху Газпром с новия терминал за втечнен газ, който строи, за да диверсифицира енергийните си източници.

Литва от доста време се оплаква от високите цени на синьото гориво, което си доставя от Русия. Местните политици нееднократно са посочвали, че основните причини за по-скъпия руски газ са политически и са свързани с ролята на бившата съветска република в Европейския съюз (ЕС) и НАТО.

Балтийската държава е силно зависима от руската енергия, тъй като внася не само газа, но и голяма част от електричеството, което потребява от Русия.

Литва беше една от първите държави в ЕС, която започна да отделя компаниите за комунални услуги съгласно европейското законодателство. Преди няколко години започна и процесът по прекъсване на връзките на газовия доставчик Lietuvos Dujos с Газпром. Литовската компания е частично притежавана от руската.

Според властите не е случайно съвпадение, че точно по същото време Москва започна да повишава цените на газа, купуван от Литва. Страната започна да се сблъсква и с други проблеми, включително и митнически.

Най-голямата крачка към енергийната независимост на Литва е строителството на плаващия терминал за втечнен газ. Вилнюс заведе и арбитражно дело срещу Газпром в Стокхолм за над 1 млрд. евро и обмисля и европейско антитръстово дело заради високите цени на газа.

Алгирдас Буткевичус отхвърли възможността страната му да оттегли арбитражното дело заради постигнатите по-ниски цени на руския газ.

Oсвен терминала за втечнен газ, Литва планира и газова връзка с Полша. Що се отнася до електричеството, продължават дискусиите за панбалтийска ядрена електроцентрала и мрежа, както и интерконектори с Полша и Швеция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:49 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още