Събитията в Украйна няма да доведат до съществени сътресения на пазарите, каза в ефира на телевизия и радио Bulgaria On Air ръководителят на отдел Анализи в ИП Елана Трейдинг Цветослав Цачев. Това е така, тъй като ситуацията там е временна и инвеститорите са наясно, че колебанията, които се наблюдават на пазарите, ще са краткосрочни.
"Логично, едни от най-силните реакции са в Русия, която е пряк участник в събитията. Наблюдаваният спад на рублата там крие не толкова държавен риск, колкото пазарен, тъй като в последните години Русия е направила значителен напредък към либерализиране на икономиката", сподели експертът.
"В това отношение ключовата роля за стабилизирането на националната валута е на централната банка на страната, докато инвеститорите по-скоро са в период на изчакване, отколкото в бягство на капитали. До момента банката се справя, но все пак това не може да продължава вечно", смята Цачев.
"Реакциите в Европа от своя страна са доста по-оживени на фона на тези в САЩ, но също не може да се говори за паника. Разбира се, инвеститорите са притеснени и миналата седмица се наблюдаваше по-активна разпродажба на акции, но ситуацията в момента няма нищо общо с наистина притеснен пазар", каза експертът.
Що се отнася до украинската икономика, тя най-вероятно ще фалира при текущото развитие на нещата, прогнозира Цачев, тъй като облигационният пазар няма да финансира държавата, докато тя не получи сериозна външна финансова подкрепа. Доверието на инвеститорите е нулево, понеже няма никакви гаранции, че страната няма да изпадне в неплатежоспособност.
Затова първата стъпка към стабилизирането на обстановката там е постигането на консенсус между Запада и Русия и последваща директна финансова помощ за Украйна от страна на държавите, смята той.
На пазарите не може да се говори за прехвърляне на капитали в злато като финансово убежище, категоричен е Цачев, тъй като повишението на цената на ценния метал е незначително.
„Миналата година имаш по-голям спад, отколкото е покачването сега”.
У нас реакцията на инвеститорите е спокойна и разумна, въпреки близостта на България до събитията и предполагаемите им отражения върху родната икономика. Наблюдава се намаляване на оборотите на борсата, като разпродажбите са сравнително ограничени.
„Разбира се, има притеснение сред българските инвеститори, най-вече заради силните им печалби, реализирани през миналата година, но те просто изчакват, защото знаят, че става въпрос за краткосрочни ефекти”, каза Цачев.