В последните седмици инвеститори и експерти активно изразяват опасенията си от реалния риск Китай да се отдръпне от щатските държавни ценни книжа (ДЦК).
"Всички мислят, че лихвените проценти ще останат ниски в САЩ... но китайците притежават около 11% от държавните облигации, и тъй като те започват да намаляват покупките си на доларови активи това ще означава по-високи лихви", заяви пред CNBC икономистът Стивън Роуч.
Политическата криза във Вашингтон, която доведе до 16-дневен частичен блокаж на федералното правителството, бе значителен удар върху международната репутация на САЩ. Нестабилността предизвика опасенията, че Китай може да направи повторна оценка на инвестициите си в американски дълг.
Китай е най-големият външен притежател на американски ДЦК в света. Всеки ход, свързан с усилена разпродажба на активи би провокирал значителен скок в доходността по съкровищните бонове, следователно и в референтните лихвени проценти. Данни на американското Министерство на финансите от тази седмица показаха, че Китай е намалил дяловете си в щатски ДЦК до 1,268 трлн. долара през август – с 11,2 млрд. по-малко спрямо предходния месец.
Според Роуч ако Китай започне с бавен темп да намалява експозициите си в щатски дълг, то търсенето доларови активи ще намалее.
Китай инвестира в американски дълг като част от дългосрочната си валутна стратегия. Всяко орязване на валутните резерви в щатски съкровищни бонове би понижило конкурентоспособността на местния износ. В последните месеци китайските пари продължават да поставят рекорди по покачваща се покупателна стойност спрямо долара.
Стивън Роуч добави, че неотдавнашната политическа криза във Вашингтон означава, че китайските инвеститори ще бъдат още по-малко склонни да поддържат експозициите си в американски държавен дълг.
"Китайските валутни мениджъри управляват своите портфейли по рисково претеглена база и предвид фиаското, през което Вашингтон премина, рискът пред ДЦК се повиши и съответно трябва да се направят някои корекции" каза още Роуч.
"Мисля, че това е разумно решение от гледна точка на много китайски валутни мениджъри", добави ще икономистът.