Австралийците са най-щастливата индустриализирана нация в света, според годишния "Индекс за по-добър живот" на Организацията за икономическо развитие и сътрудничество (ОИСР). Показателят за измерване на благосъстоянието и условията на живот на ОИСР дава по-широк поглед върху качеството на живот на гражданите на 34-те членки на организацията. Всяка членуваща страна бива оценена според 11 критерия, сред които доходи, безработица, заетост, образование, околна среда, сигурност и други, информира The Wall Street Journal.
Австралия е сред страните, които са отдалечени от икономическата криза, обхванала голяма част от Европа с почти пълната си заетост, богатите си ресурси и силно развития си туризъм. Тези фактори се отразяват рязко върху здравето и продължителността на живот на населението на Австралия. Така тя успява да излезе начело пред страни, като Норвегия, заела второ място в класацията и САЩ, които са трети. Сравнението на ОИСР показва, че гражданите на Австралия имат най-дълга средна продължителност на живота - 82 години, което е с цели две над средната за останалите държави, които членуват в организацията. Същевременно, повече от 72% от хората в страната на възраст от 15 до 64 години са заети, а средното ниво за ОИСР е 66%.
Плановете на Австралия са в следващата фискална година да се превърне в първата развита икономика, която да успее да регистрира бюджетен излишък. В момента основната лихва в Австралия е 3,75%, а безработицата към април е на ниво 4,9%. В рамките на следващите две години безработицата се очаква да слезе до 4,5%, тъй като Австралия продължава да е основен износител на желязна руда, въглища и природен газ за международните пазари.