Турция води разговори със САЩ за освобождаване от санкции, което би позволило на страната да продължи да използва руската "Газпромбанк" за плащане на вноса на природен газ. Без освобождаване от санкции "няма да можем да плащаме на Русия", заяви министърът на енергетиката Алпарслан Байрактар пред репортери. „Ако не можем да плащаме, няма да можем да купуваме стоки“, подчерта той.
Коментарите на Байрактар засилват напрежението между Вашингтон и останалите европейски купувачи на руски газ във връзка с обявените миналата седмица санкции срещу "Газпромбанк", която преди това избегна ограничения, свързани с войната в Украйна, поради ключовата си роля за плащанията и доставките на природен газ на фона на значителната зависимост на част от европейските държави.
Русия е най-големият доставчик на газ за Турция, като според данни на регулатора през миналата година е осигурила около 42% от вноса ù. Унгария, друг голям вносител, разкритикува действията на САЩ срещу "Газпромбанк", като заяви, че те застрашават енергийната сигурност. Министърът на външните работи на страната Петер Сиярто заяви пред Bloomberg, че регионалните страни "ще намерят начин" да продължат потоците след разговори в Истанбул с регионалните министри на енергетиката, включително и служебния министър на енергетиката на България Владимир Малинов.
Анкара и Москва искат да създадат газов хъб в Турция, което може да наложи и полагане на още тръбопроводи по дъното на Черно море. Освен на газ, Турция разчита на Русия за около половината от вноса на суров петрол, има една ядрена електроцентрала на "Росатом" в процес на изграждане и води преговори за втора.
Пълната емисия можете да видите във видеото.
Всички емисии на Bloomberg Terminal може да намерите тук.