На срещата на върха на ООН по въпросите на климата COP29 днес беше публикуван първият проект на споразумение. В него се предвижда финансиране в размер на поне 1 трилион долара, но все още трябва да се уточнят ключови подробности за това откъде ще дойдат тези средства.
Представеното от домакина Азербайджан проектоспоразумение предизвика разгорещени дебати сред делегатите на конференцията в Баку относно липсата на подробности за това как може да бъде постигнато това ниво на финансиране, включително каква част от него ще бъде получена от заеми, които могат да окажат натиск върху задлъжнелите бедни държави.
Проектът на плана изглежда определя минимален размер на финансирането от 1 трилион долара годишно. Той ще се осигурява от различни източници, надхвърлящи тези, включени в съществуващата цел от 100 милиарда долара, която изтича през следващата година.
Той включва два варианта за постигане на тази цел - единият дава на страните време да увеличат сумата, а другият предвижда тази сума да се получава ежегодно от 2025 до 2035 г. И двата варианта биха отворили вратата за богатите държави, които в момента не са донори, като Китай и Саудитска Арабия, да предложат подкрепа.
При един от вариантите развиващите се страни ще бъдат поканени да предоставят тази помощ доброволно, без тя да се отчита при определянето на годишния ангажимент. Във втория вариант ясно се посочва, че развитите страни имат водеща роля в постигането на новата финансова цел, включително „усилията на други страни с икономически капацитет да дадат своя принос“.
Цялата емисия гледайте във видеото.
Всички емисии на Bloomberg Terminal може да намерите тук.