Икономическите стимули на президента Си Дзинпин не успяха да впечатлят световните лидери, които се събраха тази седмица във Вашингтон. Те призоваха за повече мерки за ребалансиране на растежа в Китай и за по-голяма яснота относно политическите планове на Пекин.
Управителите на централните банки и финансовите министри изразиха скептицизъм относно неотдавнашното намаляване на лихвените проценти в Китай, повече парични средства за банките и подкрепа за жилищния сектор. Това се случи в кулоарите на годишната среща на Международния валутен фонд и Световната банка. Според световните лидери липсва яснота около решаващия фискален пакет, тъй като инвеститорите очакват срещата на висшите законодатели на Китай, за да одобрят всички допълнителни стимули.
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън разкритикува досегашната светкавична политика на стимулиране, която не успява да се справи с най-належащите проблеми, свързани със свръхкапацитета и слабото вътрешно търсене. Директорът на МВФ Кристалина Георгиева предупреди, че годишният растеж на Китай може да спадне до „много под“ 4% в бъдеще без реформи за повишаване на вътрешното потребление. Икономисти в JPMorgan прогнозират, че Си Дзинпин ще продължи да се фокусира върху напредналото производство, за да стимулира икономиката.
Това вероятно ще притесни търговските партньори. Министърът на финансите на Германия Кристиан Линднер заклейми политиката на Пекин по време на срещите на МВФ, като заяви, че „Китай знае, че през следващите десетилетия няма да е толкова конкурентоспособен, колкото САЩ например“ и се опитва да „навреди“ на международния световен ред, просто за да подобри позицията си при преговорите.
Вижте и останалите новини във видеото.
Всички емисии на "Bloomberg Terminal" може да намерите тук.