След разговорите между американския президент Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин има напредък по отношение на спирането на обстрела по инфраструктура, заяви съветникът по националната сигурност в Белия дом Майк Уолц в интервю за CBS. В същото време за изминалата седмица Русия всяка нощ извършваше въздушни атаки и изпрати над 1500 авиационни бомби и повече от 1100 ударни дрона по територията на страната.
През уикенда масирано беше атакувана и столицата Киев, при което загинаха седмина души, сред които и петгодишно дете. Дори и Русия да спазва обещанието си да не удря по енергийни обекти, украинските власти съобщават за директни попадения по жилищни сгради, магазини и търговски центрове в резултат на атаките. Одеса преживя масиран обстрел с десетки дронове броени часове след визита на чешкия президент Петр Павел.
Украйна също продължи да използва дронове и унищожи оръжеен склад на летището "Енгелс" в Саратовска област, което е част от ядрените обекти на Русия - на него са базирани стратегически бомбардировачи Ту-160, Т-95 и Ту-22. Шести ден догаря и мащабният пожар в терминал за претоварване на петрол в Краснодарския край. Руски военни кореспонденти съобщават и за атаки по Морозовск във Волгоградска област, където е разположено военно летище, както и по рафинерии в областта.
Мащабен пожар унищожи и газоизмервателната станция "Суджа", за което се обвиняват и двете воюващи страни. Според Москва с удара Украйна е нарушила все още неподписаното примирие за удари по енергийни обекти, поразявайки мястото с дронове. Украйна пък отбеляза, че съоръжението е унищожено с артилерийски обстрел от руснаците, за да дискредитира Киев.
Данните на Военновъздушните сили (ВВС) на Украйна показват нова тактика на ударите - масирани атаки в една точка и в своето вечерно обръщение за 1124-ия ден от пълномащабната война президентът Володимир Зеленски отбеляза, че се работи за подобряване на ефективността на противовъздушната отбрана, както и се водят преговори със съюзници за подсилване на системите за борба с дроновете.
Той припомни, че на 11 март Украйна е приела предложението на САЩ за пълно прекратяване на огъня, ако и Русия приеме това условие.
ВВС също така отбеляза и нови вълни от дронове по украински градове в ранните часове на 24 март.Сводката показва, че Русия е изстреляла 99 дрона, като със силите на противовъздушната отбрана са унищожени 57 дрона, а 36 са неутрализирани без щети. Има поражения в Киевска, Харковска, Кировградск, Сумска и Запорожка област. Съобщава се още и за обстрел с авиационни бомби в прифронтовите региони - Харковска, Запорожка и Донецка област.
От септември насам Русия атакува всяка нощ украинските градове, използвайки средно над 100 дрона, и периодично нанася и комбинирани удари с ракети.
"Дълбоката пропаст" в преговорите между Русия и Украйна
В своето интервю Уолц съобщи, че днес (24 март) в Саудитска Арабия ще продължат разговорите на техническо ниво с Русия, за да бъде обсъдено спиране на атаките в Черно море. Тук Русия претърпя пълно фиаско - без военен флот Украйна унищожи десетки кораби с дронове и принуди Русия да предислоцира Черноморския флот от историческата му база в Севастопол в пристанището в Новоросийск.
Според говорителя на Кремъл Дмитрий Песков тема ще бъде и възстановяването на т.нар. "зърнен коридор", договорен между двете воюващи страни през 2022 година с помощта на Турция и ООН. През лятото на 2023 г. обаче Москва се отказа от споразумението, а Украйна сама гарантира трасето на корабите през Черно море. В последните месеци обаче пристанището в Одеса, част от "зърненото споразумение", беше обстрелвано многократно с балистични ракети (включително и по време на визита на премиера на Гърция). При една от последните атаки беше ударен зърновоз, при което загинаха и четирима чуждестранни моряци - сирийски граждани.
Москва е готова да обсъди "огромно количество нюанси" на това споразумение, каза Песков пред държавния телевизионен канал "Россия 1". По данни на ВМС на Украйна през уикенда Русия въведе три ракетоносци в Черно море с потенциален залп от 12 ракети "Калибър".
Според The Washington Post, независимо от изявленията от Белия дом, че мирът е по-близо от всякога, тези преговори само потвърждават дълбоката пропаст между Украйна и Русия - двете държави дори и на техническо ниво не искат да бъдат в една стая, а САЩ ще бъдат посредниците, които предават съобщенията между едната и другата страна.
САЩ и Украйна вече проведоха консултациите за примирието в неделя и ръководителят на украинската група - министърът на отбраната Рустем Умеров, ги определи като "конструктивни и съдържателни". Обсъдена е защитата на енергийни обекти и критична инфраструктура.
Според изявления от Москва в Саудитска Арабия за разговорите е изпратен председателят на комисията по международни отношения на горната камара на Думата - Григорий Карасин и съветник във Федералната служба за сигурност (ФСБ) Сергей Беседа.
САЩ също са представени от директора по политическо планиране на Държавния департамент Майкъл Антон и сътрудници на представителя за Украйна Кийт Келог и на Майк Уолц.
"Слонът в стаята"
Един от специалните преговарящи с Русия Стив Уиткоф коментира през уикенда, че "слонът в стаята" и проблем за постигане на край на войната е нежеланието на Киев да признае за руски четирите окупирани територии, посочвайки, че това са зони, в които се говори руски език и са присъединени към федерацията след референдуми.
Малко след това той обясни, че всъщност това е мнението, разпространено в Русия, и не подкрепя нито една от двете воюващи държави. Проучване преди дни посочи, че 82% от украинците не са готови да признаят окупирани територии за руски, включително и за да бъде сложен край на войната.
Уиткоф, който официално отговаря за Близкия изток, беше в Москва преди седмица и разговаря с президента Владимир Путин. Той посочи, че Путин "не е лош човек" и смята, че след разговорите в Рияд днес (24 март) ще има напредък в мирния процес и постигане на 30-дневно пълно примирие.
Уиткоф отхвърли идеите за миротворчески контингент под егидата на европейски държави, а преди дни Зеленски беше категоричен, че Украйна няма да приеме миротворци от ООН, отбелязвайки, че организацията не е направила нищо да защити страната.
Източници на британския The Telegraph посочват, че американският президент Доналд Тръмп е готов да изчака за "точната сделка", но започва да се изнервя от продължаващите въздушни удари, които си разменят Русия и Украйна. Според тях в Белия дом са все по-скептични, че ще може да бъде постигнато пълно примирие до Великден (20 април).
Украйна намери ново приложение на ракети "въздух - въздух" от съветско време
Украйна намери начин да използва ракетите "въздух - въздух" Р-73 от съветско време с наземни комплекси "Оса", но още и с британските системи Gravehawk и морските дронове "Магура". Ракетите са модернизирани и вече се използват на бойното поле, съобщават от Трета щурмова бригада. Forbes отбелязва, че част от промените са свързани с нова самонасочваща се бойна глава и допълва, че използвани от сухопътни установки, тези ракети могат да запълнят проблемни места при въздушната отбрана на фронтовата линия.
Обсегът на действие при въздушни двубои на ракетите е около 40 км. Системите "Оса" се използват от ВВС и за защита от дронове.
Модифицирана ракета Р-73 вече свали два хеликоптера Ми-8 при двубой с морските дронове "Магура" в Черно море.
Операцията на Украйна в Курска и Белгородска област продължава
Русия все още не може да изтласка украинските войски от своята територия и операциите в Курска и Белгородска област продължават. Целта е създаването на буферни зони, които да спрат настъплението на руснаците в Сумска област. Те удържат към 22 хил. - 27 хил. руски военни от създаване на буферна зона в областта, сочат разчетите на украинския Център за отбранителни стратегии.
Русия изпрати свои военни части и към Демидовка и Графовка (Белгородска област), за да спре настъплението на украинците. Руски военни кореспонденти съобщиха, че украинците са взривили мост при Графовка, за да затруднят логистиката на руснаците.
Сводката на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) сочи, че най-горещата точка на фронтовата линия си остава Покровск. На 23 март там са регистрирани 61 атаки. Данните показват, че настъплението на руснаците е спряно, а в някои направления украинците започват да си връщат и опазват позиции, завладени от руснаците. И украински военни, и руски наблюдатели потвърждават, че украинските дронове пречат на ротацията на вражеските войски в региона.
Украинските военни анализатори отбелязват намалена интензивност на обстрелите над Часов яр и Торецк. Русия поднови опитите си да превземе Торецк и очакванията на военните са отново да бъде включена бронирана техника в това направление. През миналото денонощие в района са регистрирани 17 атаки.
Украински военни кореспонденти съобщават за подновяване на интензивността на руските атаки и към Часов яр. ВСУ отчитат две атаки в Краматорското направление на 23 март.
В Курска област Украйна съобщава за17 атаки, като са използвани 12 управляеми авиационни бомби.
Като цяло през миналото денонощие ВСУ отчита 140 директни бойни сблъсъка. Русия е извършила 74 въздушни атаки с 97 управляеми авиационни бомби, както и над 6 хил. артилерийски обстрела по позиции на фронтовата линия и близките населени места.