fallback

Германия се нуждае от по-страшна армия, ако иска да спре Путин

Може би и тук разковничето се крие в реформа на т. нар. дългова спирачка

11:44 | 20.02.25 г. 40
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg LP

Въоръжените сили на Германия са „повече или по-малко оголени“, оплака се през 2022 г. най-високопоставеният армейски офицер на страната Алфонс Майс на следващата сутрин след руската инвазия в Украйна. Три години по-късно Германия най-накрая изпълни ангажимента си към НАТО да изразходва минимум 2% от брутния вътрешен продукт за отбрана. Но страната все още е далеч от способността да се защитава ефективно или да запълни празнината, оставена от изчерпаните гаранции за сигурност на САЩ, пише колумнистът на Bloomberg Крис Браянт.

На фона на словесните бомби, пуснати миналата седмица от вицепрезидента Джей Ди Ванс и други представители на администрацията на Доналд Тръмп, които прозвучаха пренебрежително спрямо Европа и сигнализираха прекалена готовност да се изостави Украйна, необходимостта германската армия да подсили превъоръжаването стана очевидна.

Най-голямата икономика в Европа се нуждае от повече фискална мощ, за да финансира устойчиво своите въоръжени сили, както и от още войници, за да охранява границите на НАТО. Ето защо реформата на ненужно ограничителната дългова спирачка и възстановяването на военната служба трябва да бъдат начело в списъка с приоритети на следващото правителство.

Разходите на Германия и САЩ за отбрана като дял от БВП. Графика: Bloomberg LP
Разходите на Германия и САЩ за отбрана като дял от БВП. Графика: Bloomberg LP

Германия дълго време се въздържаше от твърда сила заради мрачната си история, но времената на възползване от САЩ, от което президентът Доналд Тръмп с право се оплаква, приключиха. Канцлерът социалдемократ Олаф Шолц стигна до там, че през 2022 г. обяви, че действията на Путин отбелязват „вододел в историята на нашия континент“. Германия, която иначе гледа да избягва дълговете, ще отговори, като заеме 100 млрд. евро, за да модернизира армията си, каза той.

Благодарение на този временен тласък най-голямата икономика в Европа в момента разполага с четвъртия по големина бюджет за отбрана в света и втория по големина в НАТО след САЩ, според данни, публикувани миналата седмица от Международния институт за стратегически изследвания.

Германия вече е на второ място по разходи за отбрана в НАТО. Графика: Bloomberg LP

Прямотата на министъра на отбраната Борис Писториус относно ограниченията на армията и необходимостта тя да влезе в бойна готовност затвърди обществената подкрепа за разходите за отбрана и на свой ред го направи най-популярния политик в страната. На Писториус се падна възможно най-бързо да отхвърли нападките на Ванс по време на Мюнхенската конференция по сигурността – той не разочарова, като нарече атаките на вицепрезидента срещу европейските демокрации „неприемливи“.

Германският парламент сключи рекорден брой големи договори в сектора на сигурността миналата година и почти цялото спешно финансиране оттогава е разпределено за бойни самолети F-35, транспортни хеликоптери, фрегати и т.н. Акциите на производителя на оръжие Rheinmetall AG поскъпнаха около 10 пъти от началото на 2022 г., след като бяха записани поръчки за около 39 млрд. евро от германското правителство.

На германските войници вече не им липсва основно лично оборудване като каски и бронежилетки, а Бундесверът е в процес на разполагане на бъдеща 5000-членна бригада, която да защитава източния фланг на НАТО в Литва – първата му постоянна чуждестранна база.

Въпреки че Шолц отказа да достави на Украйна ракети с голям обсег на действие Taurus, правителството му предостави около 28 млрд. евро военна помощ на Киев; само САЩ са предоставили повече.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:09 | 20.02.25 г.
fallback
Още от Сигурност и отбрана виж още