2024 година донесе промени – някои очаквани, други изненадващи, в политиката и икономиката по света и в България. Investor.bg подбра най-важните събития от изминалата година в специалната си секция "Икономиката през 2024".
Войната в Украйна продължава близо три години и става все по-технологична. Дроновете вече са неизменна част от бойните действия - те са навсякъде по бойното поле, нанасят удари както на територията на Украйна, така и на Русия, следят за движението на врага, извършват доставки на бойното поле и т.н. FPV-дроновете бяха едно от решенията на Украйна в началото на 2024 година, когато в продължение на седем месеца САЩ не предоставяше помощ за страната. Липсата на въоръжение и снаряди отслаби фронта и допринесе за падането на крепостта Авдиевка, а оттам и за отслабване на позиции по източния фронт.
Анализите на бойните действия показват, че тактиката на Украйна през изминалата година е нанасяне на максимални щети на врага - позициите не се пазят до последно, както беше например при Бахмут през пролетта на 2023 година. В резултат Русия успя да окупира малко над 4,1 хил. кв. км, като 56% от тях - след септември 2024 година. Според оценките на анализатори това става с големи жертви - Русия губи по 102 войници за всеки квадратен километър напред. Нещо повече - става въпрос основно за поля и малки населени места - единствените по-големи градове са Авдиевка, Курахове, Селидове и Вухледар, а геолокализирани данни показват, че темпото значително се забавя през декември.
В първото си интервю за 2025 година в обединената новинарска емисия украинският президент Володимир Зеленски отбеляза, че през януари се надява на стабилизация на фронтовата линия благодарение на увеличената помощ от САЩ и подготвящите се контингенти от мобилизирани украинци, част от които се обучават в чужбина в момента.
Руските военни четвърти месец не могат да освободят и територията на Курска област, овладяна от около 20 хил. души (към 1,2 хил. кв. км), въпреки че изпрати повече от 60 хил. свои военни и към 11 хил. севернокорейци в региона. В последните дни на 2024 година украинското разузнаване удари на няколко пъти елитната 810-та бригада на морската пехота, която е активна в Курска област, добавяйки допълнителни проблеми.
Войната на дроновете и енергетиката
По данни на украинските власти през 2024 година на военните по правителствени програми, включително и с финансиране от съюзници, са доставени 1,2 млн. FPV дрона, които често се използват като заместител на дефицитните артилерийски снаряди на бойното поле, както и над 6000 далекобойни дрона. Така производството на дронове в Украйна и в Русия вече се изравни. Украйна увеличава и производството на свои ракети и в своето новогодишно приветствие украинският президент Володимир Зеленски нарече продукцията на украинския военнопромишлен комплекс "аргументи за справедлив мир". В него беше показана за първи път и ракетата "Сапсан" - разработка на военните заводи "Южмаш" още от 90-те години на миналия век.
Русия пък извади именно срещу тези заводи своята нова балистична ракета със среден обсег на действие "Орешник".
През 2024 година морските дронове успяха да удържат руския Черноморски флот далеч от бреговете на Украйна - от 2023 г. новият им щаб е в Новоросийск и без наличието на боен флот Киев продължава да има надмощие в Черно море. Това е един от важните търговски маршрути за украинския износ, който през 2024 г. се повиши с 15% до 41 млрд. долара. Но за да изпълняват своята мисия, морските дронове се модернизират непрекъснато - има данни за дронове с изкуствен интелект, автономно насочващото се оръжие, с ракети Sea Dragon, свалящи хеликоптери. Те стават платформи, които пренасят FPV-дронове, поразяващи различни цели (включително и газови платформи около Крим, използвани като набюдателни пунктове).
Иновации има не само за морските дронове - вече беше регистрирана и първата битка между дронове, както и първата изцяло роботизирана атака на украински наземни дронове по позиции на руснаците в Харковска област.