Руска ракета, атакувала Украйна тази сутрин, е преминала през въздушното пространство на Молдова и Румъния, съобщи украинският външен министър Андрий Сибиха след масираната комбинирана атака в ранните часове на 25 декември. "Това е рождествен терор - отговорът на Путин на тези, които са говорили за илюзорното "рождествено примирие", коментира той в социалната мрежа Х.
В средата на декември унгарският премиер Виктор Орбан съобщи, че е предложил примирие на украинския президент Володимир Зеленски, което е било отхвърлено. Руският президент Владимир Путин коментира по време на своята "Прямая линия", че Орбан е говорил първо с него за тази опция. В Москва смятат, че прекратяването на огъня би дало време на украинците да се прегрупират, но Путин допълни, че е можел да обсъди такава възможност.
С ракетата, преминала през териториите на две други държави, Русия е напомнила на света, че е заплаха не само за Украйна, допълни още той. Молдовският президент Мая Санду, която положи клетва за втори мандат на 24 декември, потвърди, че ракета е преминала през въздушното пространство на страната.
По-рано полските ВВС вдигнаха бойната авиация, след като руските ракети се насочиха към западните части на страната.
От Военновъздушните сили на Украйна съобщават, че в сутрешните часове на Коледа Русия е изстреляла 78 ракети от различен тип, включително и две севернокорейски балистични KN-23 и 10 зенитни ракети С-300/400, както и 106 дрона. Системите за противовъздушна отбрана са успели да унищожат общо 59 ракети от различен тип (Х-59, Х-101 и "Калибър"), както и 54 дрона.
52 дрона са неутрализирани със средствата за радиоелектронна борба.
Основната цел на руските атаки е енергийната система. Местните енергийни дружества потвърждават удари по ТЕЦ, но без да уточняват местоположението. Заради атаката има региони с прекъснато електрозахранване, допълват още от сектора.
Руски военни кореспонденти съобщават за взривове в Ивано-Франковск, Кривой Рих, Харков и Днипро. Според публикациите обаче въпреки систематичните руски удари по енергийната система, досега няма наблюдавани мащабни постоянни проблеми за енергийния сектор на страната.