През "следващите дни и седмици" страните от НАТО ще доставят на Украйна всички системи за противовъздушна отбрана, които могат да отделят, коментира генералният секретар на организацията Марк Рюте пред медии в кратко обобщение от срещата на ниво министри на външните работи в Брюксел.
"Правим всичко, което можем, за да подкрепим Украйна", отбеляза той и допълни, че са обсъждани варианти как да бъде подсилена страната, така че тя да може да преговаря "от позицията на силата" за своето бъдеще в региона.
Рюте не потвърди дали Алиансът ще успее да изпълни искането на Киев за предоставяне на 19 системи за въздушна отбрана, които да покрият най-важните елементи и обекти от критичната инфраструктура на Украйна. Той отбеляза, че приоритет за организацията сега е защитата на енергийната инфраструктура на фона на опитите за "използване на зимата като оръжие" от страна на Москва.
"Както знаете, в света няма свърхпредлагане на системи за ПВО, затова трябва да имаме приоритети", допълни още Рюте.
Вечерта на 3 декември министрите на външните работи са обсъждали ситуацията със своя украински колега Андрий Сибиха. "Уверен съм, че в следващите дни и седмици, и по-скоро дни, ще имаме потвърждение, че всичко, което може да бъде доставено, ще бъде доставено", категоричен беше генералният секретар на НАТО.
От пролетта на 2023 година досега Украйна е получила поне осем системи Patriot от западните партньори - по три от Германия и САЩ, както и още от Нидерландия и Румъния. Германия предостави още и 9 от своите системи Iris-T (различни модификации), Италия и Франция - Samp-T, а още няколко партньора на Киев доставиха системи NASAMS. Подсилената система за въздушна отбрана ефективно защитава столицата Киев, но другите части на страната са уязвими, особено на атаките с балистични ракети, използвани от Русия в приграничните райони.
През ноември украинският президент Володимир Зеленски анонсира, че страната му разработва "въздушен щит", който ефективно да покрие най-важните обекти в страната.
Пред медиите Рюте коментира още, че по време на разговорите е било обърнато внимание на опитите на Русия и Китай за саботажи в Европа чрез прекъсване на комуникационни кабели и друга инфраструктура.
"Обсъждаме как да се защитим", обясни той и допълни, че се търсят варианти за защита на критичната инфраструктура, както и споделяне на информация между разузнавателните служби в Алианса.
На срещата на министрите на външните работи е дискутирано още и напрежението в Близкия изток, както и ролята, която играе Русия в подкрепа на "Хамас" и "Хизбула", войната в Сирия, както и протестите в Грузия и случващото се в Южна Корея.