Кипър иска да се подготви за възможността да стане член на НАТО, каза президентът Никос Христодулидис в четвъртък. По всичко изглежда обаче, че Турция ще наложи вето на такова искане, пише Bloomberg.
„Фактът, че Република Кипър не може да бъде държава членка на НАТО поради възраженията на Турция не позволява на Националната гвардия много възможности за надграждане или придобиване на военно оборудване“, коментира Христодулидис. Турция не признава Република Кипър, добавя агенцията.
Това е първият път, когато Христодулидис публично казва, че Кипър ще предприеме стъпки, за да се подготви за евентуално присъединяване към алианса. Той е представил плана си и на президента на САЩ Джо Байдън при скорошното му посещение във Вашингтон.
Кипър преговаря със САЩ на три нива за това как „може да се възползва от тези възможности“, които кандидатстването за НАТО би предоставило, казва президентът на средиземноморската държава.
Няма признаци обаче за промяна на позицията на Турция по въпроса. За да се присъединят към алианса, всичките 32 членки трябва да одобрят присъединяването на нова членка, което дава право на вето на всяка отделна държава.
Кипър, член на Европейския съюз (ЕС), е ефективно разделен през 1963 г., когато избухва конфликт между двете основни етнически групи на острова – гръцкоговорящите турскоговорящите кипърци. През 1974 г. Турция превзема северната част на острова заради подготвян преврат, подкрепен от Атина и от привърженици на обединението на острова с Гърция, тогава управлявана от военна хунта.
ООН от десетилетия ръководи преговори за обединяването на източносредиземноморската страна на основата на двузонална федерация. Последните преговори се проведоха през 2021 г., когато длъжностни лица от Турция, Гърция и Великобритания, които са гаранти по споразумението, сложило край на британското колониално господство в Кипър, се присъединиха към висши гръцки и турски кипърски политици в Женева за тридневни разговори.
Кипър вече реши да укрепи и модернизира своите военноморски и военновъздушни бази.
Турция определи плановете на Кипър да кандидатства за членство във военния алианс като „неприемливи“, съобщава ДПА. „Администрацията на кипърските гърци в момента няма кандидатура за членство в НАТО, но дори опитът ѝ за такава е неприемливо развитие за Турция“, посочват източници от турското Министерство на отбраната пред агенцията, цитирана от БТА.
Подобен опит би „нарушил деликатния баланс“ в Кипър и би „повлиял негативно на преговорните процеси, насочени към решение (на кипърския въпрос – бел. авт.)“, според източниците от министерството.