САЩ са дали одобрение за използването на ракетите ATACMS по конкретни видове цели на територията на Русия, стана ясно от брифинг на съветника за комуникации по националната сигурност на Белия дом Джон Кърби.
"В момента те са в състояние да използват ATACMS, за да се защитят при непосредствена нужда. И точно сега, разбираемо, това се случва във и около Курск, в Курска област", отбеляза той. От думите му Украйна сама избира къде да използва ракетите, но съобразявайки се с определени насоки.
Преди да бъде дадено разрешението, украинският президент Володимир Зеленски коментира, че в Киев е изготвен списък с потенциални цели, които ще бъдат съгласувани с партньорите, които предоставят далекобойните ракети (САЩ, Великобритания и Франция). Когато стана ясно, че Украйна има зелена светлина се коментираше, че ударите предварително се съгласуват с партньорите.
Министерството на отбраната на Русия потвърди последните попадения на ATACMS
На този етап има потвърждение за три удара с американските ракети по различни цели на руска територия. Министерството на отбраната на Русия съобщи, че в последните дни има регистрирани два удара с ATACMS по територията на Курска област. Малко преди това беше извършен първият удар, потвърден и от руския президент Владимир Путин - по склад за боеприпаси в Брянска област.
Сега Министерството на отбраната отбелязва обстрелите на системата за противовъздушна отбрана (ПВО) С-400, извършени на 23 ноември край Болшое Жирово, като се оказа, че самата система е защитена от аналогичната "Панцир". При атаката са използвани пет ракети, три са свалени с "Панцир", а две са попаднали в целта.
При следващата атака - на 25 ноември, руските системи за ПВО отново са двойка - "Панцир" и С-400. Те са свалили седем западни ракети, но една е попаднала в целта - военното летище "Халино", а нанесените щети са минимални. Разпространени видеа в социалните мрежи обаче показват голяма експлозия и според анализатори летището е временно неизползваемо. То традиционно беше база на бойните самолети Су-25, но няма данни за засегнати самолети.
Падналите отломки са ранили леко двама военнослужещи, става ясно още от съобщението на руските власти. "Министерството на отбраната на Русия контролира обстановката, подготвят се ответни действия", завършват те.
Далекобойните ракети намалиха броя на авиационните бомби по Украйна
В последните шест дни броят на авиационните бомби, които изстрелва Русия по територията на Украйна, намаляват и са под 100 за денонощието, сочат данните на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ). Това съвпада с получаване на потвърждението, че Киев вече има право да нанася удари по територията на Русия с далекобойни западни ракети.
Заради опасността от попадения и щети вероятно бойната авиация на Русия се изтегли зад линията от 300 км, каквато е далекобойността на ракетите, които има на разположение Киев, а това намалява ефективността на ударите.
През миналото денонощие Русия е нанесла 45 въздушни удара, използвайки 76 авиационни бомби. Артилерийските обстрели остават около средното за последните дни - към 4000.
Данните на ВСУ за 1007-ия ден от началото на пълномащабната война сочат, че най-масирани са боевете в няколко точки от фронтовата линия - в Купянското и Лиманското, както и около Покровск и Курахове.
В Курахивското направление ВСУ регистрира 46 директни бойни сблъсъка. По данни на руски военни кореспонденти руската армия е превзела Илинка и Елизаветивка, ожесточени са битките в рамките на град Курахове. Ситуацията се описва като тежка, но все още под контрола на ВСУ.
В Покровското направление са регистрирани 59 атаки - основно около Миролюбивка, Промин, Лисивка и Красний яр. Има данни за контраатаки на украинците към Миколаивка, след като руската бронирана техника се натъкна на минни полета. Военни кореспонденти съобщават, че руските части са на два километра от Мирнохрад, на изток от Покровск.
В битката за Торецк руснаците напредват в югозападните части на града. Руснаците насочват и голяма част от силите си към Часов яр, където боевете се водят в индустриалната зона на града и в близост до стадиона.
Руската армия е извършила и 22 въздушни удара с неуточнен брой авиационни бомби по Курска област. Руските сили напредват към Толстий луг, Новоивановка и на юг от Зелений шлях, връщайки си контрола около Дарино, Черкаское Поречие и Плехово. Украинците обаче контраатакуват към Леонидово, Нова Сорочина и на запад от Погребки. Според обновенните данни на Института за изучаване на войната (ISW) украинците все още удържат около половината от превзетата в началото на август територия на Курска област.
Украйна и Русия отново си разменят атаки с дронове
Министерството на отбраната на Русия съобщава за 22 унищожени дрона в нощта срещу 27 ноември. От тях 10 са над Ростовска и седем над Белгородска област.
По данни в социалните мрежи Крим е под обстрел с дронове - има съобщения за взривове, като част от тях са от работата на системите за противовъздушна отбрана. Съобщава се за атака по Севастопол в близост до военноморското училище, която е отразена от "Панцир", както и за взривове около военното летище "Балбек". Назначеният от Москва губернатор на полуострова Михаил Развожаев отчита свалени четири дрона над акваторията на Черно море и паднали осколки в части от Севастопол - в района на Орловка и Качинско шосе, както и още едни дрон над Парка на победата в Севастопол.
Според военни кореспонденти в Telegram целта на атаката вероятно е да се анализират местата, където са разположени системите за ПВО.
По данни ВВС на Украйна в поредната нощна атака с дронове над различни части на страната са изстреляни 89 бойни дрона. Системите за противовъздушна отбрана са унищожили 36, а 48 са неутрализирани със средства за радиоелектронна борба. Пет дрона са напуснали въздушното пространство на Украйна в посока Беларус.
От отломките имат щети по жилищни сгради в Киевска област.
В ранните часове на 26 ноември Русия изпрати рекорден брой дронове (188) по цели в Украйна. Сред най-сериозно пострадалите градове е Термопил, където бяха ударени обекти от критичната инфраструктура. Градът остана без ток.
Русия назначи нов командващ на Южния военен окръг
Руски военни кореспонденти съобщават за назначаването на нов командващ на Южния военен окръг - ген.-лейт. Александър Санчик, който досега беше начело на Източния военен окръг. Източният окръг ще бъде командван от досегашния заместник на Санчик ген.-лейт. Андрей Иванаев. Тази част в момента работи в Донецка област и отчита успехи по отношение на щурма към Велика Новосилка.
В последните седмици Южната група е активна в Курахивското направление и около Часов яр, освен Сиверското направление, намиращи се също в Донецка област.
Досегашният ръководител на южното военно направление ген.-полк. Генадий Анашкин ще бъде назначен за началник на общовойсковата академия на Въоръжените сили на Русия. По непотвърдена информация Анашкин е отстранен преди седмица след разследване, показало, че е разпространявал неверни данни за напредъка в Сиверското направление.
Украйна позволи на Полша да разследва Волинското клане
Украйна и Полша са постигнали споразумение и Киев няма да блокира издирване и есхумация на жертви на Волинското клане, наричано още и Волинска трагедия - масово избиване на етнически поляци във Волинска област през 1943 година. В отговор полските власти предприемат на свой ред действия с голям брой жертви сред украинците.
Споразумението за решаване на сложните въпроси от историческото минало беше постигнато на среща между министрите на външните работи на двете страни Анрий Сибиха и Радослав Сикорский във Варшава, става ясно от съобщение на Министерството на външните работи на Украйна.
Полша постави въпроса за разследване на трагедията като част от подкрепата си за европейското членство на Украйна.
* Информацията е допълнена с данните за обстрела над Крим